Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notat: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Jeg sa det til mannen, at det er din feil som ikke har fridd eller giftet deg med meg på 10 år.Tusen takk til alle sammen for innspill og svar! Jeg fikk en litt morro ide her, og skal ikke si noen ting om dette før han evt bringer det opp, å si at barnet automatisk får mitt navn da vi ikke er gift, det kommer han nok ikke til å like! mihihi ;-) Må få terge litt ;-) Dette visste jeg faktisk ikke! Det blir nok sannsynligvis mitt som mellomnavn tenker jeg.. Jeg har et sjeldent navn, og han et vanlig, men han kunne aldri ha sagt ifra seg sitt, og for meg er det litt viktig å ha likt om vi gifter oss.. Kanskje jeg må fri, er det ikke skuddår i februar?![]()
Det sies at hvis man ikke sender inn navnepapirer innen så så lang tid etter fødsel så får barnet tildelt ett navn og mors etternavnOk. Hmm, kan ikke huske at min fikk et navn. Kun pike også navnet mitt, men mener dette kun var sykehusets papirer og ikke i Altinn.
Jeg er litt enigEr dere ikke gift så er det jo slik at da får barnas mors etternavn fra gammelt av.
Jeg er litt rar å synes det er litt trist at så mange kvinner velger bort sitt navn når de gifter seg. Jeg er litt rødstrømpe der, tar ikke mannen mitt tar ikke jeg hans![]()
F.eks. Byttet fra Olsen til Johansdatter? Så kultPappaens fornavn + sønn/datter eller mammaens fornavn + sønn/datter?
Det har vi gjort
Ellers tenker jeg dere kan bytte navn og ta hverandres men bestemme dere for å bruke bare det ene sånn til vanlig alle sammen.
Jepp. Sambo sitt etternavn er like kjedelig som Olsen men han ville ikke at de bare skulle ha mitt etternavn. Sønnen vår heter hans fornavn + sønn (mitt navnet + sønn hørtes rart ut). Da vi fikk en datter ble det mitt navn + datter.F.eks. Byttet fra Olsen til Johansdatter? Så kult![]()
Her sitter vi i litt samme situasjon. Venter vårt første barn og er ikke helt enige om etternavn. Jeg har et veldig sjeldent etternavn samtidig som barnefar har 2 veldig vanlige. Men det aller største problemet er vel at min svigermor forventer at vi SKAL bruke hennes etternavn, som da er barnefars mellomnavn, fremfor hans siste etternavn. Noe som jeg synes vil være helt merkelig. Foreldrene til barnefar, er som dere sikkert forstår, skilt med det resultat en bitter skilsmisse :-/ Barnefar og jeg er uenige, for han snakker om å bruke alle 3 etternavnene, noe som jeg synes er totalt unødvendig. Synes rett å slett det blir for mange navn. Så vet ikke hva jeg skal gjøre. Om vi noen gang gifter oss har jeg også sagt at da skal jeg evt ha mitt etternavn og hans siste. Så nå vurderer jeg å droppe å ha barnedåp, litt pga dette og litt pga 2 svigerforeldre som ikke tåler trynet på hverandre.. Sukk, litt oppgitt her, så måtte bare få det ut! :-(
Stilig å skille seg litt ut sånnJepp. Sambo sitt etternavn er like kjedelig som Olsen men han ville ikke at de bare skulle ha mitt etternavn. Sønnen vår heter hans fornavn + sønn (mitt navnet + sønn hørtes rart ut). Da vi fikk en datter ble det mitt navn + datter.
Mannen har tatt mitt, men vi har begge egne mellomnavn. Barna våre får bare mitt etternavn. Hvis du vet at du skal skifte I fremtiden, er det kanskje like greit om barnet får det du skal skifte til?
Jeg sa det til mannen, at det er din feil som ikke har fridd eller giftet deg med meg på 10 år.
Så nå får du straffenHehe
men jeg maste faktisk lite om det så når datteren vår var født var det han selv som sa hun heter fornavn og etternavn. Altså mitt
han hadde innsett at mitt navn var så sjeldent og viktig for meg. Han sa: hun er like mye min datter samme hva hun heter. Faktisk overrasket over at han gjorde det e da
men veldig glad for det.
Lykke til til derekan dere ikke ha bindestrek og loddtrekning om navne rekkefølge?