Hver gang dette diskuteres, så er det noen som må problematisere det ene glasset med vin, fordi man ikke skal være beruset sammen med barn.
Helt riktig, det skal man ikke, derfor kan de fleste tillate seg ett glass vin eller øl selv med barn tilstede, men ikke særlig mye mer.
Det må selvfølgelig være opp til hver enkelt. Det er likevel ikke sånn at man blir full og endrer oppførsel så fort noen i rommet åpner en flaske vin. Slike holdninger kommer som regel fra folk som kun drikker for å bli bæsjedritings selv, og derfor ikke har peiling på hvordan man utøver en mer normal drikkekultur.
Før noen spør, så handler det ikke om å måtte ha det glasset med vin, men hvorfor ikke? Det smaker godt. På det nivået er det omtrent som å spørre om man må ha det glasset med brus.