Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notat: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Jeg gikk ikke opp til å begynne med, holdt meg på startvekta til desember ca.. så begynte jeg å rase opp i vekt![]()
Begynte på 65 kg, og va på 75 når jeg var 22+6Nu er jeg 23+2..
Håper jeg går litt jevnere opp i vekt her etter, og helst ikke mer en normalt. Føler meg helt fantastisk selvom jeg har lagt på meg 10 kg da![]()
Synes dere det er mye? eller høres det normalt ut?![]()
Jeg gikk heller ikke opp noe som helst før rundt uke 18, nå har jeg gått opp 4-5 kg totalt (24+4). Tar ikke tallet så tungt egentlig, men har et ønske om å ikke gå opp mer enn 14 kg totalt, da jeg ikke har lyst til å gå over BMI-grensa for vannfødsel på sykehuset mitt (det varierer fra sykehus til sykehus, men hos mitt sykehus får man kun føde i vann om man har under BMI 33)![]()
Men er det BMI beregnet mens man er gravid? Ikke fra før du ble gravid? Pleier jo ofte å være den fra starten de bruker. For på slutten kan man jo ha masse ekstra kilo f.eks. på grunn av vann i kroppen.
Jeg ble bare veldig nysgjerrig, har ikke hørt om at det finnes sånne grenser i forbindelse med vannfødsel før, men synes BMI på gravide høres litt tullete ut sånn faglig sett. I de fleste sammenhenger med vurdering av overvekt pleier man å snakke om BMI ved starten av graviditeten og/eller total vektøkning i svangerskapet.![]()
Jeg og fant det ut nå for noen dager siden, aldri hørt at det er noe annet enn at man er frisk, har hatt et komplikasjonsfritt svangerskap og fødselen setter igang selv etc. Og ja, det er BMI når fødselen setter igang leste jeg en plass, andre steder er det ikke spesifisert.. Men grensa er ulik da, noen sykehus har kanskje ikke grense overhode, noen har jeg sett har på 30, mitt sykehus har 33. Men, jordmora mi jobber også på sykehuset, så skal sjekke med henne når jeg skal dit neste ukeJeg syns det var dritkjipt, selv om jeg er mange kg unna enda så er det jo ikke godt å si, så jeg håper det er BMI ved utgangspunktet som gjelder på mitt sykehus ihvertfall!