Boblefrua
Forumet er livet
Det er sant . Jeg begynte med fruktmos først selv.Du kan også prøve med litt grønnsaker i stede for grøt. Det er gjerne litt mildere for magen å starte med. Eller frukt feks.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notat: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Det er sant . Jeg begynte med fruktmos først selv.Du kan også prøve med litt grønnsaker i stede for grøt. Det er gjerne litt mildere for magen å starte med. Eller frukt feks.
Ja det er jo kosDet anbefales å fullamme de 6 første levemånedene - står på helsedirektoratet sine sider, sjekket det akkurat
Frøkna har hatt noen slike perioder, hun er straks 6 mnd, men jeg bare ammer hele natta om så ermen det er meg og alle er forskjellige
Om du ikke vil amme annen hver time og det bare blir ork så kan du jo begynne med grøt.
Personlig er jeg fast bestemt og urokkelig på å fullamme til hun er 6 mnd. Elsker det, og det er så lettvint at om jeg så må amme hele natta og opp å rape/pumpe ut promp på henne hele tiden er det verdt det for meg![]()
Men fyyyyyyyyyyyyyyyyy det skal bli godt når hun sover natta gjennom![]()
Dette fikk meg til å stille spørsmålstegn ved hele forskingen : Studien omfattet 100 spedbarn som ble henvist til Barneklinikken på Haukeland på grunn av nettopp enten forsinket motorisk utvikling, problemer med mating, eller begge deler.Ny forskning sier jo at fullamming i 6 måneder er for lenge og at babyen da vil få for lite b12. De går også mer og mer bort i fra at det forebygger allergi ved amming i 6 måneder, som da er en av årsaken til at anbefalingen 6 måneder. Jeg ville startet forsiktig med fastføde
http://forskning.no/forebyggende-he...arn-og-ungdom/2013/11/dropp-fullamming-i-seks
Super slitsomt med lite søvn! Men er ikke gitt at babyen sover mer eller lengre med fast føde. Bare så du vet detJa det er jo kosmen veldig slitsomt med så lite søvn
Dette fikk meg til å stille spørsmålstegn ved hele forskingen : Studien omfattet 100 spedbarn som ble henvist til Barneklinikken på Haukeland på grunn av nettopp enten forsinket motorisk utvikling, problemer med mating, eller begge deler.
De ble henvist dit. Merkelig at forskingen ikke er gjort på normale og friske barn også da? Synes du ikke?Dette var en forskning. Det finnes mange flere. All forskning baserer seg på antall personer, de kan ikke forske på oss alle på engang
Hvorfor var det så mange babyer som 100 stykk med forsinket motorisk utvikling på Haukeland og hvorfor hadde de alle lite b12?
Man kan finne all forsking man ønsker, men for meg er jeg helt enig i dette. Bare melk i 6 måneder er ikke bra nok i Norge. Amming er supert, men viktig å ikke se seg blind på at babyen blir større å har mer behov![]()
De ble henvist dit. Merkelig at forskingen ikke er gjort på normale og friske barn også da? Synes du ikke?
Og dette var vel nå nylig opp til høring her i Norge. Om de skulle gå tilbake på å anbefale fullamming til 6 mnd. Noe de ikke gjorde. Så vidt jeg ser er artikkelen førdt publisert i 2013. Jeg velger iallfall å stole på helsedirektoratet og anta at de vurderer all forskning på dette området og tar en kvalifisert vurdering av denDette var en forskning. Det finnes mange flere. All forskning baserer seg på antall personer, de kan ikke forske på oss alle på engang
Hvorfor var det så mange babyer som 100 stykk med forsinket motorisk utvikling på Haukeland og hvorfor hadde de alle lite b12?
Man kan finne all forsking man ønsker, men for meg er jeg helt enig i dette. Bare melk i 6 måneder er ikke bra nok i Norge. Amming er supert, men viktig å ikke se seg blind på at babyen blir større å har mer behov![]()
La meg formulere meg på en annen måte : friske og følger normal utvikling.Barna er da normale selv om de er seine? Nei jeg synes ikke, viktig å finne en grunn til hvorfor babyer kanskje er seint ute eller har andre problemer. Synes ikke du det er litt spesielt at de alle som ble henvist manglet b12? Og hvorfor gjorde de det?
Her er det en artikkel fra babyverden også, der flere uttaler seg om dette med amming i 6 måneder.
http://www.babyverden.no/Nyheter/Anbefaler-fast-fode-for-seks-maneder/
Og dette var vel nå nylig opp til høring her i Norge. Om de skulle gå tilbake på å anbefale fullamming til 6 mnd. Noe de ikke gjorde. Så vidt jeg ser er artikkelen førdt publisert i 2013. Jeg velger iallfall å stole på helsedirektoratet og anta at de vurderer all forskning på dette området og tar en kvalifisert vurdering av den![]()
Men hvorfor sier det seg selv?Norske helsemyndigheter har tatt fell før. Du må så klart stole på de, jeg hører på de, leser, hører med leger og helsesøster og gjør meg opp en mening. Og jeg har enormt med allergier, og for meg sier det seg selv hvor tidligere kroppen blir utsatt for allergener mens jeg ammer bedre er det. Så her begynner vi i det små ved 6 måneder og er ikke opp i ett fullverdig måltid før ved 6 måneder. Vi bruker god tid![]()
Forstår deg veldig godtJa det er jo kosmen veldig slitsomt med så lite søvn
Nå sjekket jeg litt opp hos noen som har mer peiling.Norske helsemyndigheter har tatt fell før. Du må så klart stole på de, jeg hører på de, leser, hører med leger og helsesøster og gjør meg opp en mening. Og jeg har enormt med allergier, og for meg sier det seg selv hvor tidligere kroppen blir utsatt for allergener mens jeg ammer bedre er det. Så her begynner vi i det små ved 6 måneder og er ikke opp i ett fullverdig måltid før ved 6 måneder. Vi bruker god tid
Samme med b12, klart kroppen min tappes voldsomt av å amme lenge. Og den tar så klart det jeg har behov for. Mange ammende opplever b12 mangel rundt 3-4 måneder etter fødsel![]()
Men hvorfor sier det seg selv?nysgjerrig
Men hvorfor er det forskjell på å starte 4 mnd enn 6 mnd? Det vil jo være like god beskyttelse ved 6 mndFordi hvor lenger man venter med å tilvenne kroppen ett allergen, mer fremmed blir det.
Allergi er immunforsvaret som overreagerer,. Små mengder mens man får full beskyttelse av mm vil heller forebygge enn å øke. Derfor sier det seg selv for meg.
Nå sjekket jeg litt opp hos noen som har mer peiling.Den forskingen ble sett bort ifra på høringen pga den ikke omhandlet friske barn. Det er også indikasjoner på at denne b12 manglen kan ha sammenheng med for tidlig avnavling. Det er heller ikke sett i sammenheng med mors kosthold, noe jeg iallfall ser på som en ganske viktig del av det
![]()
Slapp nå avLitt mer peiling? Når man begynner slik i en diskusjon så gidder ikke jeg.
Jeg har skrevet hva jeg tror på, hva flere forskninger peker mot. Ikke at jeg er ett orakel innen ernæring til babyer. Men jeg tror mer på denne forskningen og fler til enn norske helsemyndigheter. Jeg tror ikke de norske helsemyndigheter alltid har rett i det de anbefaler![]()
Klart norske helsemyndigheter ikke tok hensyn til denne eller noen andre da hadde de endret anbefalingene sineDet betyr ikke at forskingen ikke stemmer av den grunn,
Har du link til flere forskingsartikler? Som gjerne omhandler friske barn?Litt mer peiling? Når man begynner slik i en diskusjon så gidder ikke jeg.
Jeg har skrevet hva jeg tror på, hva flere forskninger peker mot. Ikke at jeg er ett orakel innen ernæring til babyer. Men jeg tror mer på denne forskningen og fler til enn norske helsemyndigheter. Jeg tror ikke de norske helsemyndigheter alltid har rett i det de anbefaler![]()
Klart norske helsemyndigheter ikke tok hensyn til denne eller noen andre da hadde de endret anbefalingene sineDet betyr ikke at forskingen ikke stemmer av den grunn,
Men hvorfor er det forskjell på å starte 4 mnd enn 6 mnd? Det vil jo være like god beskyttelse ved 6 mndog da er jo tarmer og resten av kroppen enda mer rustet
![]()