Les fra side 80 i den rapporten. Der står alt om kjøttprodukter. Det er ikke lenge siden de gikk bort i fra at sushi var farlig. Man må ikke bli FOR hysterisk. Norge er det landet i verden med best matsikkerhet. En kan ikke sammenligne feks USA og Norge mtp matsikkerhet. Der er det frarådet å spise rå egg, når de kommer til Norge får de hakeslepp fordi vi spiser eggedosis og drikker drinker og smoothies med rå egg - for å nevne noe.
At det er høyere risiko ved å spise kokt skinke vs fenalår betyr ikke at man skal kutte ut kokt skinke. Det betyr at man ikke må gå i krisemodus hvis man spiser en bit fenalår, spesielt ikke om den er norskprodusert.
Generelt er det uansett tryggere å kjøpe hele biter fremfor oppskåret, uavhengig av kjøttprodukt. «Verstingen» er jo, slik jeg forstod av rapporten, ferdigprodukter som salatkjøtt etc.
Kort oppsummering av kjøttprodukter (fra side 93)
5.2.6 Svar på spørsmål fra Mattilsynet
Overholdelse av hygienekrav i dagens produksjonsprosesser, holdbarhetstider og oppbevaringsmetoder er lagt til grunn. Vurderingen er gjort basert på at sannsynligheten for å få listeriose for utsatte forbrukere øker når L.m. konsentrasjonen overstiger 3 log cfu/g se (4.4.2 og 4.4.3). Estimering av veksten av L.m. i produkter med holdbarhetstider og oppbevaringsmetoder det er rimelig å forvente, viste at denne konsentrasjonen kunne overstiges i flere produkter. Basert på dette, anser vi at risikoreduserende tiltak kan og bør gjøres.
5.2.7.1 Varmebehandlede kjøttprodukter som håndteres før pakking
Dette er en kategori som kan innebære stor sasnnsynlighet for utvikling av listeriose. På grunn av at antallet ved en forurensing med L.m. etter varmebehandling vil være «highly variable» er modellering vanskelig og innebærer stor usikkerhet. Med tanke på tiden som går til lagring hos produsent og transport samt lagringstid i butikk før forbrukeren kjøper produktet viser modelleringen at produktet bare er trygt å spise hvis kontaminasjonen er lav og pålegget er produsert med høye konsentrasjoner av flere konserveringsmidler. Generelt innebærer lagring av varmebehandlede, slicede kjøttprodukter uten effektive konserveringsmidler økt sannsynlighet for utvikling av listeriose for utsatte grupper.
5.2.7.2 Rått kjøtt som gjennomgår speking
Spekemat vil være trygg å spise dersom forutsetningene for pH og vannaktivitet gitt i Hygienepakken er overholdt. Når det gjelder oppskåret spekepølse i vakuum med lang holdbarhet, medfører slicing og håndtering risiko for forurensing med L.m., men dersom produktet har tilstrekkelig lav pH og vannaktivitet vil L.m. ikke kunne vokse. Men dersom den initielle forurensingen er høy og det er sannsynlighet for at man overstiger infektiv dose
(1000/g) for utsatte grupper, må produktet anses som uegnet for konsum for utsatte grupper.
5.2.7.3 Rått kjøtt som gjennomgår graving
Produktet må anses som et risikoprodukt. Ut fra forutsetninger gitt av Mattilsynet, kan Faggruppen ikke vurdere dette produktet utover at utgangsnivået, antall L.m., pH, vannaktivitet og lagringstid er de variable faktorene som bestemmer produktets risikonivå.
5.2.7.4 Rått kjøtt som gjennomgår røyking
Den sikreste bakteriedrepende effekten er ved varmrøyking. Temperatur og tid er avgjørende. Men generelt kan det sies at det trengs flere tiltak enn røyking i en eller annen form for at et produkt skal anses som trygt å spise. Slike tiltak kan være f. eks. speking, bruk av tilsetningsstoffer og/eller varmebehandling
5.2.7.5 Andre risikoprodukter av kjøtt, salatkjøtt av kylling
Håndteringen etter varmebehandlingen er enda mer omfattende enn ved slicing av pålegg slik at dette produktet må anses som et betydelig risikoprodukt. Noen produsenter benytter laktat og acetat i disse produktene. Salatkjøtt av kylling pakkes trolig oftest i MA og også sammen med salat som forbrukerpakninger. Produktet vurderes å kunne medføre økt sannsynlighet for listeriose hos utsatte grupper. Det skal understrekes at det vil være mindre risiko forbundet med disse produktene dersom det benyttes konserveringsmidler som laktat og acetat i produksjonen og MA i form av CO2 i pakket produkt.
5.2.7.6 Varmebehandlede kjøttprodukter som produsenten ønsker at skal varmebehandles på nytt før konsum, men som noen forbrukere spiser rett fra pakken. F.eks. karbonader, kjøttkaker og pølser mm.
Dette er produkter som håndteres i mindre grad etter varmebehandling enn påleggsvarer og salatkjøtt, men også disse produktene vil innebære mindre risiko dersom det benyttes egnede konserveringsmidler. Generelt bør disse produktene ikke konsumeres av risikogrupper uten tilstrekkelig varmebehandling.
Legger ved rapporten her igjen, som Gundalillblåsokk først postet
https://vkm.no/download/18.4c35160163e59b88af4eb5b/1529408385432/Listeria monocytogenes - vurdering av helseråd til gravide og andre utsatte grupper.pdf