Hva er det da de tester når de tester sikkerhet?Hadde dem tatt dødelighet ved en evt kollisjon inn i sine kriterier under testingen,så hadde nok ikke fremovervendt vært en vinner!![]()
Sent from my ZTE BLADE III using BV Forum mobile app
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notat: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Hva er det da de tester når de tester sikkerhet?Hadde dem tatt dødelighet ved en evt kollisjon inn i sine kriterier under testingen,så hadde nok ikke fremovervendt vært en vinner!![]()
Jeg har sett litt rundt, og fant ut at ADAC har kunngjort resultatene av sin årlige test av barnestoler; Link.
De siste årene har de fremovervendte putestolene kommet bedre ut i tester enn tradisjonelle, bakovervendte fempunktsele-stolene, også i kollisjonstestene. Likevel holder Forbrukerrådet fast på sin generelle anbefaling av bakovervendte stoler, uansett hva faktisk testene viser. Dette året blir resultatet enda mer dramatisk.
Barnesetet løsnet:
Farlige stoffer:
Flere bakovervendte stoler får også veldig dårlig resultat i sidekollisjonstester.
Stolen som får historiens beste resultat i barnesete-testen er et fremovervendt sete, men Forbrukerrådet kan likevel ikke anbefale den:
Tredje år på rad har fremovervendte stoler kommet best ut i slike tester, men Forbrukerrådet holder fremdeles fast på mantraen sin "bakovervendt er best". Dette året er til og med flere av de bakovervendte stolene livsfarlige. Det er urovekkende at forbrukere potensielt kan kjøpe stoler som setter deres barns liv i fare, og overser tidenes beste barnestol, på grunn av Forbrukerrådets stahet.
Forbrukerrådets sider med samme informasjon: Link
Ble litt langt dette jenter, men synes det er litt rart at man år etter år ser bort ifra slike tester bare fordi Forbrukerrådet sier noe annet![]()
JEg har ikke lest alt, men ser jo hva det dreier seg om. jeg har ikke enda forstått det skal være bedre å sitte bakovervendt enn fremovervendt, for det har jo alt å si om du blir truffet bakfra, fra sidene eller fra front... Men ser jo her i skumlesinga at det er som jeg har lurt på, at det ikke skal være bedre å sitte bakover, men at forbrukerrådet vil ha de bakover...takk for at du delte!
Jeg har sett den videoen du nevner, men de oppgir aldri hvilken stol det er hvis jeg husker rett. Derfor er det viktig å ikke generalisere. Årets test viser at et bakovervendt sete løsnet fra isofix-festet og fløy frem i bilen! Men det betyr ikke at alle bakovervendte seter gjør det. Det samme gjelder forovervendte putestoler. Uten en skikkelig test kan man ikke si at alle stoler av en type feks gjør at barnet løsner fra setet når bilen ruller rundt.
Puten demper støtet, og holder kroppen på plass, så man ikke får samme belastning på nakke og hode som ved en fempunktsele-stol.
Meninger kan vi alle ha, derfor må vi ha tester som viser hva som faktisk er riktig. I år, som tidligere år kommer fremovervendte best ut i test, også i frontkollisjon.
Mitt poeng er ikke å "konvertere" alle til å velge fremovervendt, men de siste års tester viser at det er større forskjell i sikkerhet mellom seter i hver klasse, enn det er mellom de beste i begge klassene. Derfor er det villedende av Forbrukerrådet, og andre, å påstå at bakovervendt alltid er best, når det ikke er tilfellet. Det viktigste er å finne et sikkert og godt sete. Akkurat nå er det sikreste setet fremovervendt. Noen liker kanskje ikke det, av en eller annen grunn, men slik er realiteten. Det er viktigere å advare mot farlige seter, både bakover og forovervendt, enn å holde fast på en mantra som er bevist feil år etter år.
Det jeg skriver er at bakovervendt ikke nødvendigvis alltid er best, og at i denne testen så var det en fremovervendt putestol som faktisk vant, også på sikkerhet. Jeg har vanskeligheter for å se hvordan det skal oppfordre noen til å snu et 5-punktsete, noe jeg også har advart mot. Det er bedre at foreldre velger en sikker putestol enn et usikkert 5-punktsete, er du ikke enig? Derfor ønsker jeg mer fokus på de stolene som faktisk er sikrest, uten å se seg blind på retningen alene.Du skriver flere ganger i denne tråden at fremovervendt er nå best fordi de stolene gjør det best. Det kan gjøre så veldig mange foreldre snur sine barn, i Norge har vi en ukultur mot å sikre våre barn på best mulig måte. Vi snur våre barn så fort vi kan. Og vi leter bestandig etter en unnskyldning til å snu.
Jeg ville sagt at det å ha et sikkert sete kan være forskjellen mellom liv og død. Som du ser fra tabellen gjør flere forovervendte seter det bedre enn bakovervendte, også i frontkollisjoner. Et slikt generelt utsagn er derfor misvisende.Det å sitte bakovervendt vs fremovervendt kan være forskjell på liv eller død. Detter er ikke min mening, dette er fakta,
Enkelte mennesker er for sta til å endre sine holdninger, slik er det dessverre. For andre tar slik veldig lang tid. I mellomtiden kjører mange rundt med barna vendt i kjøreretningen i et usikkert 5-punktsete. Dersom de absolutt ikke ønsker å snu setet, så er det bedre at de skaffer seg en putestol som er like sikker, eller sikrere.det er også kun 40% av alle barn mellom 1-4 år som sitter riktig vei, det betyr at vi må ha en holdningsendring av sikring av våre barn i samfunnet vårt.
Takk, jeg setter også pris på de konstruktive tilbakemeldingene dere kommer med. Jeg kan godt formulere meg annerledes, og påpek gjerne hvor mine utsagn kan mistolkes slik at jeg kan endre dem. Men jeg er uenig i at et putesete ikke kan være bedre enn et bakovervendt sete, da testen faktisk motbeviser dette. Det betyr ikke at gode bakovervendte plutselig ikke er trygge seter, det finnes bare flere alternativer nå.Flott at du opplyser, men prøv å formulerer litt andeledes. Nei sete med pute er ikke bedre en ett godt bakovervendt sete, men sete med pute er ett bedre alternativ enn fempunktsele om man absolutt må snu sine barn.
Når en skal utføre eksperimenter er det viktig å ikke ha et bias mot et ønsket resultat, det ville vært en uærlig testmetodikk. Så lenge testen er gjennomført nøytralt med konvekvente testkriterier har det ikke noe å si hvor eller hvem som utførte testen. Jeg kjenner ikke til bevis på at tyske tester favoriserer fremovervendte seter.Dette er tysk test og i alle tyske tester har alltid fremovervendt kommet best ut. I Tyskland sitter også flere barn feil vei.
En i Norge og Sverige.
De byttet isofix-festet i juni, men stolen har ikke blitt testet med det nye festet. Jeg ville uansett vært skeptisk til en fabrikant som kan selge stoler med en så alvorlig feil. Det sier noe om deres kvalitetssikring.Axkid bruker ikke lenger den samme isofix armen de byttet f
De i sommer og det har de glemt å ta med i testen,
Besafe har tidligere kommet godt ut i ADAC sine tester og ble testvinner i 2011 i Klasse 1 (9-18 kg) med stolen HTS Besafe iZi Comfort X3 Isofix. Derimot er det verdt å merke seg at den gir høyere belastning i frontkollisjon(!) enn de beste stolene i årets test. Det er også grunnen til at Forbrukerrådet ikke kan anbefale denne stolen.besafe stolene har heller ikke den armen og er en 100% trygg stol, mange stoler har i vært igjennom plus-testen som er den tøffeste testen for bilstoltestene og har bestått. Det er ikke Vannskelig å finne gode bakovervendte stoler.
Jo, en del gjør det, og flere gjor det faktisk bedre, som du ser av testresultatene over. Hvordan er det en forenklet fremstilling når det er det som er fakta?Dette er dessverre en veldig forenklet fremstilling av fakta. Det er ikke i det hele tatt sant at de fremovervendte barnesetene gjør det like bra som de bakovervendte ved frontkollisjonstester.
Det er nok ikke så enkelt, og kommer helt an på hva du mener med "belastning". Beklager hvis jeg blir litt teknisk på dette punktet, men det ble plutselig snakk om fysiske loverNakkebelastningen er veldig høy generelt ved framovervendte barneseter. Det er fysisk umulig for et framovervendt barnesete å gi like lav belastning på barnets nakke rett og slett fordi setet er framovervendt. Nakken til barnet slynges framover, i et bakovervendt barnesete fanges barnets nakke opp av barnesetets rygg.
Dette er ikke sant, se forklaringen min over. Dersom vi skal begynne å avfeie testresultater som ikke samsvarer med vår forutantagelse, så er det vel ikke noe poeng å diskutere?Ved en frontkollisjon vil det bakvovervendte barnesetet gi best beskyttelse, alltid. Uansett hva ADAC sier i sine tester.
Kunne du linket til Pluss-tester av putestolene som kommer godt ut i ADAC sine tester? Jeg kan ikke se at disse har blitt testet i Pluss-testen, men det kan være jeg ikke vet hvor jeg skal lete. Flere uavhengige undersøkelser er alltid nyttig!Det er en skam at Forbrukerrådet ikke nevner den svenske Plus-testen med et ord. Det er verden strengeste test av barneseter hva gjelder påkjenning på barnets nakke og hode ved frontkollisjon. Ikke ett eneste framovervendt barnesetet har klart de strenge testkravene, men hele åtte bakovervendte barneseter har klart godkjenningskravene.
Kvantitet er ikke det samme som kvalitet. Det Forbrukerrådet hevder er at det er mangel på sikre bakovervendte seter i disse klassene, ikke at det generelle utvalget er lite. Jeg har prøvd å liste de sikreste bakovervendte stolene i Klasse 1 som jeg kjenner til i tabellen over. Si gjerne i fra dersom du har andre konkrete forslag til seter på listen.At det er manko på bakovervendte barneseter i gruppen 9 - 25 kg er tøv. Hele 13 stoler i denne vektgruppen er tilgjengelig i Norge pr. i dag. Totalt finnes det omlag 30 bakovervendte seter hos forhandlere her i Norge som går fra 9/18 og 9/25 kg.
Dette stemmer ikke. ADAC bruker Q-Dummy i sine tester, som måler belastningen på barnets mageregion og ryggrad:Hva angår seter med såkalt magepute finnes det enda ingen kollisjondukker som kan måle belastningen på barnets mageregion, men disse dukkene kommer. Det vil si at vi ikke vet hvilken påkjenning barnets indre organer får når det trykkes inn mot mageputen. Det er ikke bra at dette ikke er testet enda.
Takk for linken til videoen. Jeg klarer likevel ikke å finne hvilket merke som er testet, eller metodikken som er brukt. Har lett ganske lenge på nettet, uten å finne noen resultater publisert fra UTAC sin test i 2012, utenom denne ene videoen. Vet du om noe mer fra testen er publisert?Ved en kollisjon hvor bilen ruller rundt så har man i test sett at barnet forsvinner ut av setet. ADAC tester ikke barnesetene i denne typen kollisjonstest. Selv om mageputen sitter stramt er det enorme krefter i sving ved en kollisjon og det finnes ikke et belte som holder barnet på plass i setet slik som i et barnesete med integrert fempunktsbelte.
Her er et barnesete med magepute ved en kollisjonstest hvor bilen ruller rundt:
http://www.youtube.com/watch?v=ik_9_FxAfrI
Skalaen til ADAC for belastning er: Svært lav, Lav, Moderat, Høy, Svært høy. Alt over moderat er godkjent, men kun stoler med Svært lave og Lave verdier får anbefalt stempelet. Dette gjelder også i sidekollisjonstestene.Det står ingenting om hva slags påkjenning barnets nakke faktisk får i de fremovervendte barnesetene. Hva er ADACs grense for å gi et barnesete karakteren "god ved frontkollisjon"?
Jeg antar at du her snakker om forskjell i belastning på samme 5-punktsete i de to ulike retningene? Jeg vet ikke kilden for tallene, men det kan godt stemme. Det har likevel ikke stor relevanse, da ingen anbefaler å snu et barn i et 5-punktsete som kan bruker mot kjøreretningen.Et barn på 15 kg som sitter bakovervendt i en frontkollisjon i 50 km/t vil få en belastning på nakken tilsvarende 40 - 60 kg. Sitter barnet derimot framovervendt vil nakken påføres en belastning tilsvarende 180 - 220 kg. Dette utgjør en enorm forskjell for barnets sikkerhet og skadeomfanget. Grensen for alvorlige skader ligger på 130 kg.
Påkjørsler bakfra inkluderes heller ikke i slike tester. Derimot har sidepåkjørsler blitt inkludert, da avstanden mellom den kolliderende bilen og selve barnet er meget liten sammenlignet med en frontkollisjon. Selv om hastigheten er lavere, kan barnet utsettes for mye større belastning, da bilen ikke absorberer like mye av kraften før den treffer barnet.Bakovervendt ved påkjørsel bakfra - anbefales lest av alle som lurer på noe omkring akkurat det spørsmålet:
http://www.sikringavbarnibil.no/faq-items/pakjorsel-bakfra/
Jeg støtter deg i oppfordringen til å søke grundig informasjon, og ikke bare skumlese en diskusjon på et forum. Og for å klargjøre: Selv om noen fremovervendte putestoler er sikre, så betyr det ikke at retningen på et 5-punktsete er irrelevant! 5-punktseter bør installeres mot kjøreretningen, dersom det er mulig.Dette sier jeg ikke for å være verken frekk eller slem, men jeg håper så inderlig du søker opp informasjon fra ekspertet og ikke stoler 100 % på det du leser her på Babyverden. Ring til Trygg Trafikk så får du en god og sakelig forklaring på hva som er tryggest for barnet ditt. De har svar på alt du måtte lure på og de er helt uavhengige. De anbefaler ingen konkrete merker og tjener ikke penger på rådene de gir.
Det vil si at Klassene som det opereres med i dag mest sannsynlig vil endres. Det kan være positivt. ADAC anbefaler også barn som fort vokser ut av de minste stolene å sitte bakovervendt til de er over 13 kg, da nakken er svakere i lavere alder:Dersom det er noen som ikke har fått det med seg så skal reglene for sikring av barn i bil over hele Europa endres. Dette er allerde bestemt og reglene vil være fullt ut implementert i 2018. De nye reglene innebærer en heving av grensen som sier at et barn må sitte bakovervendt til 9 kg, grensen heves nå til barnet er 15 måneder uavhengig av barnets vekt og lengde. Ekspertene antar at grensen vil heves ytteligere når man ser resultatene av bedre sikring på skadestatistikken.
Nå slenger du ut litt drøye påstander. Tyske ADAC tester påkjenning i front- og sidekollisjon for alle setene. For at et sete skal vurderes som "godt" må det ha minimum "lav belastning" på kollisjonstestene. Det stemmer at de tester andre ting i tillegg, som ergonomi, fare for feilfeste, skadelige stoffer, hvor enkelt det er å rense osv, men resultatet presenteres for hver kategori. Ingen seter som gjør det dårlig på kollisjonstestene blir regnet som "gode", så å påstå at de driver med villedende informasjon blir ikke helt riktig. Man må uansett se på hva stolen har oppnådd i de ulike kategoriene, som Forbrukerombudet også er tydelige på. For å gjøre det lettere har jeg derfor laget tabellen i toppen som kun viser sikkerheten. Den bør på ingen måte være villedende.Hver eneste dag dør 2 små barn i bil i Europa, lang flere blir alvorlig skadd. Tyske ADAC har ikke med i sine tester at det er tryggest å sitte bakovervendt. De fokuserer mye på brukevennlighet og hva de mener er dårlig plass til barna. Det er selvsagt flott når de avdekker alvorlige feil, det er en flott funksjon med ADACs tester, men villedende informasjon til forbrukerne er ikke så fint.
Situasjonen i 2008 er irrelevant for i dag, da putestolene som er best nå ikke var tilgjengelige da.I 2008 konkluderte den store europeiske forbrukerorganisasjonen ANEC med at det har blitt et stort sprik mellom lovginvingen og hva som faktisk er det sikreste alternativet for barna våre. De anbefalte en utfasing av alle framovervendte barneseter for barn under 4 år på det europeiske markedet.
Trygg Trafikk anbefaler forøvrig forbrukere å se på den svenske Plus-testen og ikke ADACs test av barneseter:
http://www.tryggtrafikk.no/?module=Articles;action=Article.publicShow;ID=4007
Er det 5-punktstoler eller putestoler du snakker om? Dersom det er førstnevnte så er jeg enig. Dersom du tar alle typer under ett, så gjenspeiler ikke påstanden din realiteten.Bare hyggelig. Jeg syntes det er bekymringsverdig at all den jobben som har blitt gjort av for å få informasjonen ut til småbarnsforeldre, undergraves på et blunk på denne måten. Spesielt da denne teksten det her henvises til i disse dager har gått ut som en pressemelding og stått på trykk i en rekke nasjonale og lokale aviser.
Jeg er helt enig med deg, og jeg savner et kritisk blikk på disse testene fra journalistens side. Når man skriver slike saker bør man kanskje grave litt for å finne ut av hvordan det kan ha seg at testene ikke gir samme resultater som rådene alle eksperter gir. (Nemlig at bakovervendte barneseter gir suverent best beskyttelse for barna våre). I en ideell verden hadde alle sittet bakovervendt, rett og slett fordi dette er tryggest for alle.
Fantastisk bra sagt, og her er jeg 100 % enig med deg! Jeg håper derfor tabellen i toppen kan være til hjelp ved en slik rangering.Selvsagt betyr ikke dette an man skal kjøpe et hvilket som helst sete, men en bør vurdere å fokusere på å se etter seter som gjør det best i kollisjonstester og ikke etter stemplet "best i test". Feil kan forekomme på seter uavhengig av sitteretning og vektklasse.
Flott at stolen navngis i denne testen. Dessverre er den utført med en P3 dukke, som ikke absorberer belastning i mage eller bryst, som de selv sier. Det er forklaringen på at de oppnår et annet resultat enn ADAC, som bruker Q-Dummy og konkluderer med lav belastning.Siden det nevnes her har man en frontkollisjonstest av en navngitt putestol: http://svenska.yle.fi/artikel/2012/10/18/hur-saker-ar-bilstolen
Setet skulle testes etter den strenge Plus-testens krav og var milvis unna å få bestått. I testen får testdukken(barnet) en påkjenning på nakke- og hoderegionen på 1974 N(newton) noe som tilsvarer litt over 200 kg. Grensen for å bestå Plus-testen er satt på 1220 N, det tilsvarer ca. 124 kg. Grensen for alvorlige skader ligger på 130 kg.
En liten korrektsjon til dette. Kollisjonene som testes er front og side, ikke bakfra.Må bare poengtere hvordan testene utføres.
Stolene får poeng ut fra ulike kriterier som er satt, som bla. sikkerhet i frontkolisjon, side og bakfra, komfort, brannsikkerhet, kjemikaler, muligheter for feil montering. Alle poengsummene legges sammen og de med høyes poengsum vinner testen...
Jeg svarer i stor grad på dette i det jeg har skrevet over om fysiske lover, så jeg refererer til det og håper du orker å leseBarn under 3 år utgjør hodet en stor del av kroppsvekten i % og hode og nakke vil derfor være mest utsatt i en kollisjon. Det er ingen tvil om at skadene vil bli store om barnet sitter fremovervent i en front kollisjon, også faktisk i mindre front kollisjoner kan barnet ende opp med alvorlige nakkeskader.. Det som argumenters for at i en kollisjon bakfra i et bakovervent sete vil være det samme, Altså like alvorlig som å kollidere med front med forovervent sete. MEN det er alltid mye større risiko i en front mot front kollisjon enn å bli kjørt på bakfra (pga det som Netrom skriver, det handler om forflytting av energi), derfor er det logiske å sikre barna mot det som er mest alvorlig. DERFOR har Trygg Trafikk og forbrukerrådet valgt å IKKE anbefale forovervente bilstoler, fordi de sikrer barna dårligere i de ulykkene som er størst sansynlig at inntreffer.
Nettopp, derfor vektes sikkerhet mest. Men når jeg skal velge mellom 5 seter som alle er like sikre, så vil de andre kriteriene kunne påvirke valget.Om nakken eller ryggen er knekt spiller plutselig ikke brannsikkerhet, komfort og kjemikaler så stor rolle plutselig.
Grunnen er nok at dette var en sannhet for noen år siden, blant annet før de nye putestolene var utviklet. Det er en velment generell anbefaling, men som ikke lenger er gyldig, og paradoksalt nok gjør det at de sikreste stolene i kollisjonstestene ikke kan anbefales.Hvorfor skulle Trygg Trafikk gå ut å si at de ikke anbefaler fremovervente bilstoler hvis det ikke var en spesiell grunn til det. Hva tror du er grunnen til det da?
Jeg har heller ikke gjort den generaliseringen. Jeg brukte det dårlige testresultatet som et eksempel for å vise at "bakovervendt alltid er best" ikke er en gyldig påstand. Situasjonen er annerledes i dag, med ulike typer stoler i ulike retninger, enn den gamle bakover- fremover inndelingen.OG forresten det har vært testet mange bilstoler med Isofix som har holdt godt i kollisjonstester, bla 0-13kg setet Britax baby safe pluss som har vunnet test i sin klasse og Takata Midi. Det var kun et spesifik sete som ikke holdt i kollisjon, så da kan man ikke si at bakovervente bilstoler med Isofix ikke holder, det blir en generalisering som er helt feil å komme med.
Jeg har sett litt rundt, og fant ut at ADAC har kunngjort resultatene av sin årlige test av barnestoler; Link.
De siste årene har de fremovervendte putestolene kommet bedre ut i tester enn tradisjonelle, bakovervendte fempunktsele-stolene, også i kollisjonstestene. Likevel holder Forbrukerrådet fast på sin generelle anbefaling av bakovervendte stoler, uansett hva faktisk testene viser. Dette året blir resultatet enda mer dramatisk.
Barnesetet løsnet:
Farlige stoffer:
Flere bakovervendte stoler får også veldig dårlig resultat i sidekollisjonstester.
Stolen som får historiens beste resultat i barnesete-testen er et fremovervendt sete, men Forbrukerrådet kan likevel ikke anbefale den:
Tredje år på rad har fremovervendte stoler kommet best ut i slike tester, men Forbrukerrådet holder fremdeles fast på mantraen sin "bakovervendt er best". Dette året er til og med flere av de bakovervendte stolene livsfarlige. Det er urovekkende at forbrukere potensielt kan kjøpe stoler som setter deres barns liv i fare, og overser tidenes beste barnestol, på grunn av Forbrukerrådets stahet.
Forbrukerrådets sider med samme informasjon: Link
Ble litt langt dette jenter, men synes det er litt rart at man år etter år ser bort ifra slike tester bare fordi Forbrukerrådet sier noe annet
Edit:
Inkluderer tabell som viser resultatet fra kollisjonstestene alene:
![]()
Kun stoler med minimum "lav belastning" på begge kollisjonstestene kommer med i listen. Dette er 2013-modellene i Klasse 1. Dersom noen har andre, konkrete forslag, så kom gjerne med dem i tråden.
Ettersom noen frykter misforståelser:
NB! I klasse 0 (0-13 kg) er det bakovervendte stoler som gjør det best i test.
NB! Selv om noen fremovervendte putestoler kommer svært godt ut i kollisjonstestene, betyr det ikke at man skal snu sitt eget sete fordi retning ikke betyr noe. Undersøk sikkerhetstester grundig for valg av bilstol!