Helt greit at du spør! Det er jo riktig som du sier, og jeg følte på meg at noe var galt. Var inne på føden dagen før proppen gikk fordi jeg var bekymret og kjente mindre liv fra gutten, men da var alt fint. Gutten hadde bare snudd seg med ryggen ut, og jeg kjente han derfor mindre. Han lå også helt ned i bekkenet, uten at legen stusset noe over det. I ettertid har de jo sagt at han hadde festet seg, og derfor lagt seg med ryggen ut og gjorde seg klar til fødsel. Jeg har egentlig aldri fått noe klart svar på hva som skjedde, da de ikke kunne ta noen tester siden jeg kom inn med 6cm åpning, og ungene var ute under to timer etter at jeg kom inn.
Jeg hadde ingen virus eller uvi, ingenting var galt med morkaka, fostervannet, navlestrengen eller babyene. De sier at det kan komme av at det var tvillinger, men fåtallet føder så tidlig uansett om det er en, to eller tre der inne. Gjennomsnittlig blir tvillinger født i uke 36/37, så det ligger nok noe mer til grunn enn det at det var to. Men siden de ikke vet helt sikkert hva det var så er jeg inne å måler livmorhalsen hver fjerde uke, i tillegg til at jeg skal å måle vekst i uke 28 i første omgang(gutten var mindre enn jenta, og det kan visstnok også være en av grunnene til at de kom tidlig selv om det ikke var mye som skilte dem og de var store for alderen).
Alle tester er tatt etter at barna kom til verden, og ingenting var galt. Vi mistet jo i tillegg gutten vår i krybbedød da de var fire måneder, altså en måned etter hjemreise fra sykehuset og de var friskmeldt, og obduksjonen sier også at han var helt frisk. Så trolig vil vi nok aldri finne ut hvorfor de kom så tidlig.
Det som gnager mest på meg er at jeg var innom føden både en og tre dager før de ble født, i tillegg til at jeg var i kontakt med de på telefonen fordi jeg skjønte at noe var galt, men legene orket ikke gjøre noen grundig undersøkelse. De så på babyene med ultralyd og det var alt. Den siste legen jeg var hos, altså under 12 timer før de ble født, sa til og med at han ikke kunne se på meg at jeg hadde vondt og derfor mistenkte han ikke noen prematur fødsel. Dette har han også skrevet i epikrisen/rapporten. Ingen ctg måling, og ingen måling av livmorhalsen ble gjort. Trolig hadde han ikke kunnet stoppe fødselen uansett siden de kom så kort tid etterpå, men de kunne i det minste fått den livsviktige lungdmodningssprøyta. Dette var også en av de roligste periodene på føden i fjor, men han oppførte seg som om han var så travel og ikke hadde tid. Han sendte meg hjem med bekkensmerter, etter å bare ha sett fort på meg, og jeg er så sint på meg selv fordi jeg skjønte at det ikke bare var det det var. Men jeg tenkte at han er jo lege, så han vet best