Omskjæring av gutt

Status
Stengt for ytterligere svar.
Må si meg veldig imot omskjæring!
La barnet selv bestemme når det er gammelt nok til å forstå forskjellen på å gjøre/ikke gjøre det!
 
Ja men det er det du syns. Jo det har noe med mangel på religion å gjøre, eller mangel på respekt for at andre er troende, praktiserende og religiøse. Jeg har enda til gode å møte en som klager på omskjæringen. Selvfølgelig, går man til et lumskt sted så har man ingen garantier for at det blir gjort ordentlig, kanskje blir det kuttet for mye, eller feil, men går man til et ordentlig sted så går det bra.

Men det handler ikke om problemer med gjennomføringen. I Norge gjøres det stort sett på sykehus og er trygt. Men det handler _om at det ble gjort_, mot dem, uten at de fikk velge. Valg som gjøres over hodet på barn bør være for barnets beste, som å servere grønnsaker og ikke nugatti liksom. Eller ar det gis nødvendig helsehjelp, det er viktig. Men akkurat rituell omskjæring av spedbarn er 100% for foreldrenes skyld, det går ikke an å påstå noe annet. Hvis barna senere ønsker å fjerne forhuden grunnet kulturell/religiøs tilhørighet, værsågod syns jeg, men jeg syns det er stygt med en såpass stor inngripen på små barn.
 
I USA, der en stor andel av menn er omskjært (av medisinske årsaker, ikke religiøse) er de jo også uenige om fordelen og ulempene med det. For jo, det er også fordeler.

http://fritanke.no/index.php?page=vis_nyhet&NyhetID=9628

Denne er fra 2014, kan være de har gjort nyere forskning, så ikke «bit hodet av meg» om den ikke er hundre prosent oppdatert.
 
Jeg tenker sånn viss jeg tviler. Hadde det vært greit at foreldrene mine hadde gjort det mot meg... ?¿nå er det slik at det er lov i andre land. Så om mannen din hadde sakt at det var han ønske å dra dattera ditt det
er lov å gjøre det. Så er muligheten der.


Og for å være ærlig, om den ene tingen er værre mot jenter enn gutter. Så har det lite å si. For meg er barna mine og ingen får skjære i barna mine. :)
Det hadde ikke vært aktuelt for meg. Omskjæring av jenter er totalt ulovlig i Norge, og fører, såvidt meg bekjent, til betydelig større skader enn ved omskjæring av gutter, som da er lovlig i Norge. Når det er sagt, tar jeg ikke parti med hverken FOR eller MOT omskjæring, i denne saken. Det er jo grunnen til at jeg skrev innlegget.
 
Blir helt sjokkert over å lese hva enkelte får seg selv til å skrive om andre mennesker. Hva får deg til å føle deg så mye bedre når du selv dømmer uten å kjenne?
Fordi det er INGEN grunn til å gjennomføre dette religiøse tullet og derfor dømmer jeg denne mannen. Og hun som er sammen med han som faktisk vurderer dette.
 
Jeg hadde aldri godtatt omskjæring av min sønn. Det er å tråkke over alle grenser, min mening ihvertfall.
 
Og jeg har møtt veeeeeeldig mange som ønsker at foreldrene ikke hadde omskjært dem. Absolutt ingen respekt for folk som skjærer av forhuden til bsbyen, bare fordi de kan. Ufyselig og i mine øyne barnemishandling.
 
Jeg er helt imot omskjæring. Ikke er det lovlig i Norge heller så vidt jeg vet..? La gutten bestemme selv når han blir voksen, isteden for å påføre han mye (og unødvendig) smerte og et stort inngrep på kroppens hans uten hans samtykke. Og siden du er i tvil burde du IKKE gjøre det. Det kan tross alt aldri gjøres om..

Signerer denne
 
Status
Stengt for ytterligere svar.
Back
Topp