er også sterkt imot skrike-kurer.
det hjelper jo,men det er forbi babyen resignerer å innser at det ikke noen så bryr seg likevel ,kan skade barnet mye ift tilknytning senere i livet!
har du sjekket ut sovlillebaby nettsida?
Personlige tips og erfaringer:
Min yngstegutt var vanskelig å legge ...eg brukte hysj,hysj metoden.
Satt inne hos han holdt en hånd stramt over magen hans til ha slutta å kava, han gråt seg i søvn men eg gikk ALDRI ifra han, Av og til tok det en time ,noen ganger bare 5 minutt
Sa ingenting(han ble oppgiret av stemmen min), hadde det mørkt og hadde faste stelle rutiner.
Krevde mye arbeid som foreldre, men det er jobben vår.
Min slet også med mye låsninger,hadde mye smerterog fikk hjelp av manuell terapeut.
Både som 3mnd gammel og 8 mnder.
Når det gjelder nattevåk ,å våkne hver andre time om natta gjorde min også det ,vi sov på tur inne hos han.
Sliten og uopplagt gutt, til slutt svelgte eg en stor kamel da han va 13 mnd gikk til fastlegen og fikk resept på vallagran.
Dette er et mildt og ufarlig innsovningsmiddel. Endelig sov han dypt hele natta og våkna blid om morgenen.
Han bruker dette fremdeles innimellom, når han har dårlige soveperioder-han er straks 3 år.
(Er visst bare å innse eg har fått en gutt som har arva mine soveproblemer)
Sier ikke alle skal gjøre som meg, men ville undersøkt alle mulige metoder før barnet gråter seg i søvn.![]()
Beklager ble veldig mange innlegg fra meg på rappen her... Blar meg nedover uten å sjekke om jeg har fått flere svar. Det var litt teit.
Men så bra du fant fram!
Jeg har veldig god erfaring med veiledningen så det er bare å sende pm hvis det er noe. Vi var veldig nøye på å lage en plan og følge den til punkt og prikke. Loggførte i en mnd iallfall, om ikke lengre. Fikk en unge som er mye mer tilfredsnå peker hun på senga for å vise at hun vil sove! 15 mnd allerede har hun blitt
innførte gode soverutiner ved 6 mnd. Aldri noe problem siden, ikke ved sykdom engang.
Er alene med han så kan dessverre ikke sove på tur. Men etter tips fra spirelitens skal jeg sette i gang en metode på mandag. Først og fremst skal han avventes melk på natta. Skjønner at det er derfor han våkner ofte. Han trenger ikke melken for næring, han er godt over 12 kg. Jeg skal la han fortsette å sove i sin egen seng, ikke ta han opp ( som jeg har gjort frem til nå ). Jeg skal ha en madrass på rommet hans de første nettene og legge meg der så jeg kan berolige han og trøste uten å ta han opp. Tilby vann fra flaske . Av erfaring vet jeg at han blir fly forbanna når jeg tar på han uten å ta han opp så det skal jeg unngå. Skal ikke gå fra han. Men sitte inne. Vi har har hyyysj som "søvn ord" siden han var 5 mnd. Så det er det jeg sier på kvelde. Når han legger seg også. Brukte den metoden sammen med opp og ned metode for å lære han å sovne selv når han var 6 mnd.
Når han våkner på natta skal jeg avvente i 5 minutter . Se om han sovnet selv, gjør han ikle det skal jeg berolige han med hyyyysj og eventuelt tilby vann om han ikke roer seg. Har bestemt at morgen er klokka 6. Da skal jeg skru på lyset/ ta for gardiner for å signalisere at det er morgen. Enda usikker på om jeg skal amme da eller om vi skal vente til frokost. Tror det blir amming . For vi spiser frokost 7. Vi har allerede godt innarbeidet rutiner for dagen.
Står opp 6.30
Frokost 7:00
Dupp 1 8:45 ( varer ca 1-2 timer)
Lunsj 11:00
Dupp 2 13:00 ( varer 30 min )
Middag 15:00
Bad og pysj 17
Fantorangen og grøt 17:30
Vaske truten, pusse tenner , sang og så i seng.
Sovner mellom 17.45-18.15.
Skal fra nå av være kjempe streng på at han skal legges våken i senga si etter amming ( siste dagene har han nok vært veeeeeeldig døsig). Jeg sitter fortsatt inne hos han til han sovner. Men skal flytte stolen hver 3 dag. Så jeg til slutt kan gå ut av rommet etter nattasuss. Dette er for ( i følge Dana) å unngå at man gjør seg selv til noe som MÅ være tilstede for at babyen skal kunne sovne).
Jeg håper og har troen på at dette skal være gjennomførbart...jeg liker heller ikke at babyen min gråter. Men så lenge jeg er der inne hos han så tror jeg ikke han tar noe skade av det. Jeg gjør dette fordi jeg mener at vi BEGGE har godt av søvn med kvalitet.
Om noen har noe input ift rutinene våre eller lignende er det bare p rope ut.... Ble litt langt dette