Veldig redd og trist

ORIGINAL: sola89

Huff så trist å lese, å at legen din ikke viser noe medmenneskelihet... Håper d går bra. sender mange gode tanker.


Signerer denne.
 
ORIGINAL: Mammaen til Emma

Etter en blødning i går kveld oppsøkte jeg legevakten og ble sendt til sykehuset i Haugesund. Etter ultralyd sitter jeg igjen med mange spørsmål og mange triste tanker. Fosteret levde, hjertet banket og størrelsen stemte med terminen vi hadde satt. 14 uker på vei! Men, det var nesten ingenting fostervann igjen der inne. Nesten helt tomt.

Så nå sitter jeg her med en dunkende hodepine og frykten for hva som skjer videre inni magen. Jeg trodde virkelig ikke at noe skulle gå galt igjen. Hadde en sa i desember i fjor.

Noen som har vært oppi samme situasjon?


Hei
Er inne å sniker litt[;)]
Men inne på Juni 2009 hva det ei(MissyL) så hadde vannavgang i midten av Februar tror jeg det hva.
Hun hadde vel termin i slutten av Juni tror jeg.
Det gikk godt,hva reportasje om henne i Bergens Tidene hva det vel.(tror hun hva fra Haugesund)
Hun førte en dagbok om hverdagen,hun lå på sykehuset i Bergen.
Å det hva en som skrev om en som hadde vannavgang i uke 15 å det gikk bra.
Så gå inn på Juni 2009 å spør etter MissyL hun har jo opplevet noe liknende.

Men lykke til uansett
 
Takk for alle svar og gode råd.

Har ringt og snakket med både jordmor og lege på sykehuset, men de sier alle det samme. Ingenting å gjøre, må bare vente å se det ann.
 
Å, lykke til! Har lest at d prodyseres nytt vann (skiftes ut) hver halvtime (eller var d hver halvannen time?). Hvis ikke hadde d blitt veldig ubehagelig for barnet å ligge og svelge vannet han har tisset og bæsjet i[8D].

Har selv følt jeg ikke ble hørt av legene da jeg hadde store magesmerter og var veeldig redd. Engstet meg grønn, klarte ikke å tenke på noe annet, men fikk tilslutt UL som viste at alt var bra. Tenkte så mye på d at alle svangerskapssymptomer var borte, og jeg hadde en veldig dårlig magefølelse. Krysser alle fingre og tær for deg. Håper virkelig alt er bra med barnet ditt!!! Hold ut:-) Fikk forrestn flere tips om å ligge rolig på venstre side hvis du har problemer i svangerskapet (både av legevakt og personer som har hatt problemer). Vet ikke helt hvofor men.

Tvitvi[:)]
 
For lite fostervann (oligohydramnion)
Maren Eriksen, redaktør Babyverden 




Hva hvis det er for lite fostervann?
I noen tilfeller er det mindre væske enn ønskelig rundt fosteret. Det er et visst slingringsmonn på hvor mye som bør være til stede. Men er det for lite, kalles det også oligohyramnion.
Tegn på for lite fostervann kan være:
  • Du har en mistanke om at du lekker fostervann.
  • Symfyse-fundus-målet er lavere enn normalt.
  • Barnet beveger seg sjeldnere enn normalt.

Ved mistanke om for lite fostervann, gjøres gjerne en ultralydundersøkelse hvor lommene med fostervann måles. Det vanlige målet i tredje trimester er mellom 5 og 25 cm. Målingen kalles amniotic fluid index (AFI).
Årsakene til at det er for lite fostervann kan være mange, og i de fleste tilfellene finner man ikke ut av årsaken. Noen mulige årsaker er:
  • En liten brist eller hull i fostervannssekken som gjør at små mengder fostervann siver ut. 
  • Kvinner med diabetes eller kronisk høyt blodtrykk har større risiko for å utvikle oligohydramnion. Enkelte kjønnssykdommer kan også virke inn på mengden fostervann. 
  • Morkake-problemer, for eksempel dårlig blodgjennomstrømning som hindrer fosterets næringsopptak og kan føre til nedsatt resirkulering av fostervann i urinveier og lunger. 
  • Oligohydramnion i første og andre trimester ses gjerne i sammenheng med avvik hos fosteret. Det kan hende fosterets nyrer ikke utvikles som de skal, at urinveiene er blokkerte eller at fosteret ikke produserer nok urin til å opprettholde mengden fostervann. Fostre med hjertefeil ses også oftere ved oligohydramnion.
  • Tvilling-til-tvilling transfusjonssyndrom kan føre til at fostrene får skjev fordeling av fostervann, slik at den ene får for mye, og den andre for lite. 
  • Medisinbruk kan i enkelte tilfeller føre til oligohydramnion. Hør alltid med legen din før du bruker medisiner – også reseptfrie medikamenter.

Rundt 7 % av barn født etter svangerskap med for lite fostervann har fødselsdefekter, som regel i nyrer og urinveier. I disse tilfellene skyldes oligohydramnion at fosteret skilte ut for små mengder urin på grunn av misdannelsen.
Hva for lite fostervann kan føre til, varierer sterkt. Man må se på hva som forårsaker problemet, hvor langt ut i svangerskapet du er, og hvor lite fostervann som finnes. For lite fostervann kan føre til:
  • At barnets navlestreng kommer i klem fordi barnet ikke flyter slik det skal slik at oksygen- og næringstilførselen blir mindre.
  • Større risiko for oksygenmangel under fødselen.
  • At fødselen settes kunstig i gang før termin. Eventuelt forløsning ved keisersnitt.
  • Dårligere fostervekst.
  • Fødselskomplikasjoner.
  • Spontanabort.
  • Prematur fødsel.
  • Dødfødsel.
  • Lungeskader.
  • Misdannelser av armer og bein.

Slik kan man øke mengden fostervann:
  • Forskning tyder på at mengden fostervann kan økes dersom mor drikker mye vann.
  • Like før og under fødselen kan legen sprøyte varmt saltvann inn i livmoren for å øke mengden væske rundt fosteret.

Behandling:
  • Nøye overvåkning av fosteret. Som regel i form av hyppige ultralydundersøkelser og stress-tester.
  • Noen ganger er det nødvendig med sykehusinnleggelse for å overvåke mor og fosters helsetilstand. 
  • Igangsettelse av fødselen.
  • Nøye overvåkning av nyfødte barnet.

Legen din vil vurdere behandlingsalternativene. I milde tilfeller kan hvile og godt kosthold, kombinert med tett oppfølging være nok. For andre er fødsel det eneste reelle valget.
Dersom fødsel er det beste for mor og barn er tidspunktet viktig. Lungene trenger tid på å bli modne. Dersom det har vært for lite fostervann over tid, kan fosteret ha mistet verdifull pusteerfaring med fostervann og lungene er gjerne mindre modne enn alderen skulle tilsi.
Fosteret kan få for lite fostervann på et hvilket som helst tidspunkt av svangerskapet, men det er vanligere de siste månedene.
I nesten halvparten av alle tilfeller går tilstanden over av seg selv.
Det er ingenting som tilsier at for lite fostervann i ett svangerskap betyr for lite fostervann også i senere svangerskap.
Ifølge nettstedene ”Babycenter” og ”March of Dimes” oppdages oligohydramnion (for lite fostervann) i 8 % av alle svangerskap, men er vanligere hos kvinner som går over termin.
 
Back
Topp