søskenkrangling

*Tøtta81*

Forumet er livet
Har ei jente på straks 5 år å ei på 2,5 år.
De leker stort sett godt sammen, men hun på 2,5 år skal alltid ha det som storesøster har. Storesøster er flink til å dele på leker å prøver det hun kan for å finne en annen leke til lillesøster.
I sted kranglet de så busta føyk her. Jeg gikk opp på lekeloftet å hentet ned hun på 2,5 år å prøvde å forklare henne dette med deling av leker osv, hun på 5 år kom etter å sa hun ikke ville være oppe lengre, jeg sa hun måtte gå opp så skulle vi 2 andre komme opp etterpå, dette endte med at hun begynte å gråte å ble skikkelig sint. jeg lot henne bare gå til jeg var ferdig snakket med hun på 2,5 år.
 Vi gikk opp å jeg forklarte hun på 5 år at jeg måtte få snakke ferdig med lillesøster sånn at hun kunne lære seg å dele å leke sammen med andre sånn som hun på 5 år er så flink til. Jeg passet på å skryte av hun på 5 år, fortelle henne hvor flink hun var osv. Hun roet seg å sa hun forsto. Jeg sa  til henne at jeg kom til å gjøre sånn neste gang også, å da må du være her til jeg har snakket ferdig med lillesøster. Jeg beklaget også for at jeg hadde brukt strengstemmen min, for den brukte jeg å har skikkelig dårlig samvittighet. Vi klemte hverandre å alt ble så bra.
Jeg har også prøvd å la de få ordne opp selv, men det ender i masse skriking å roping, tårer å snørr.
Nå er de begge oppe å leker kjempe godt sammen, så jeg føler at den snakke metoden funker best.
Mannen min er på sjøen så jeg er alene med de, så det er derfor jeg måtte holde hun 5 år oppe til vi 2 andre var ferdige med samtalen.
Var dette riktig å gjøre? tror dere hun på 2,5 år skjønte hva jeg snakket om?
Hva er ditt beste tips mtp søskenkranglig?

Denne krangligen mellom de 2 merker jeg blir verre å verre, å det er stortsett hun minste som starter den. Hun er en jente med sterke meninger og sterk personlighet, hun er den tøffe av de to, den mest egenrådige å den som setter tålmodigheten min mest på prøve. To helt vilt forskjellige barn er de gullene mine[;)]

Ble noe langt dette, men er bare ute etter å høre deres erfaringer rundt dette.
 
dytter litt..
 
er det bare vi som har søskenkrangling i huset??
 
som du vet så er d jo mye søskenkrangling her i huset - men her har de krangla såpass lenge at storesøster tar igjen og i 90% av tilfellene ordner de opp selv. Kun en gang i ny og ne jeg må gå i mellom...da setter jeg meg ned med begge 2 for å få høre begges oppfattelse av hva som skjedde og forklarer ut ifra d. Om ikke "historiene" stemmer med hverandre så kan jeg f.eks fjerne leken, tilby noe annet ell sette de i gang med andre aktiviteter (etter å ha forklart og snakket med de selvfølgelig)...
 
Skal love deg at det ikke bare er dere!!
Her er det stort sett krangling hele tiden når vi er hjemme. Hender de leker fint, men det går for det meste ikke så lenge. Prøver ofte å la de ordne opp selv, men da ender med at de seriøst slåss[8D] Ikke bra det heller.
Gabriel får beskjed om at han kan leke på rommet sitt om han vil være i fred og bygge noe f.eks. Men, synes ikke det er noe hyggelig at han må være på rommet for at lillebroren ødelegger for han. Men, i blandt synes han det er deilig å være i fred. Og vi minner han alltid om at han kan det, og da passer vi på så ikke Luis går inn til han.
Er Luis helt gal og bare springer og gjør bøll med Gabriel, så får han beskjed om å gå på sitt rom og leke der...

Vet ikke hva annet man skal gjøre enn å prate med de, ta de ut av situasjonen osv... Her er det også lillebror som for det meste starter. Eller så er det storebror som erter han, så blir lillebror illsint, skriker og slår han..

Huff, får bare håpe de vokser det av seg! Ikke så mye råd fra meg desverre...[X(]
 
Er krangler her i huset og ja, men her er de like gode begge to.
Når jeg trenger å ta fatt den ene, så løfter jeg h*n bort fra situasjonen, og konsentrere meg om den andre som ikke har gjort noe halt. Så får den som ikke oppfører seg, bare sitte og hyle litt til h*n bestemmer seg for å oppføre seg.
Skjønner godt at femåringen ble sint, for hun føler seg nok antakelig oversett og at det er den som gjør noe galt dom får oppmerksomheten..
 
Back
Topp