Overtidskontroll på St Olavs?

nims

Flørter med forumet
St Olavs (Trondheim) tilbyr overtidskontroll 7 dager etter ultralydtermin, så jeg skal inn i morgen.
Noen som har vært på kontroll der og kan fortelle meg litt mer om hva de sjekker? Damen på telefonen var hyggelig, men travel, så alt jeg fikk vite var at vi får time hos lege, så legger vi en plan etterpå.
Sjekker legen modning? Ultralyd? CTG? Vekstestimering?
Er det vanlig å få tilbud om igangsetting på denne kontrollen (det er fredag, vil de heller vente til mandag?)?
Kan man velge igangsetting selv etter en uke på St Olav?

Jeg har et "halvrisikosvangerskap", med overvekt, høyt blodtrykk (det har jeg hatt i mange år, det har vært stabilt rundt 134/84 eller under hele svangerskapet) og svangerskapsforgiftning x3 hos mamma, men jeg har vært i bra form hele svangerskapet og har ikke hatt symptomer på svangerskapsforgiftning etc. Kunne likevel tenke meg å få ut ungen nå, da mamma i tillegg fikk ganske store barn selv om de ble satt i gang før termin.

(Praksisen varierer veldig fra sykehus til sykehus, fordi det ikke finnes enhetlig forskning på dette, så jeg vil helst bare ha tilbakemelding fra noen som faktisk har vært på overtidskontroll på St Olav. Lover å oppdatere tråden selv etter kontrollen [:)] )

***
Oppdatering: nå er jeg tilbake fra overtidskontroll. Den er grundig, var der 3 timer ialt. Først samtale med jordmor (som i grunnen skravla som en foss og lytta veldig lite, men siden jeg skulle til legen etterpå ignorerte jeg det. Men jeg hadde ikke vært fornøyd med henne om jeg hadde gått til svangerskapskontroll der, tror jeg. Altfor lite lyttende.), så CTG med lite samarebeidsvillig barn. Så var det ultralyd med vekstestimering, deretter ny CTG for å få flere spark. Til slutt var det samtale hos legen, som gikk veldig bra. Hun sjekket modning og vi ble enige om at hun kunne prøve løsne hinner, og at jeg skulle si fra hvis det ble for vondt (litt snodig å være pysete for det når jeg skal føde, kanskje :-)). Konklusjonen ble helt avflata mormunn og 2 cm åpning, og hun torde ikke løsne hinner fordi hun var redd for å ta vannet :-)

Ang igangsetting så hadde de ikke kapasitet i dag uansett, men jeg fikk inntrykk av at dersom de hadde hatt det så kunne jeg ha valgt det (pga blodtrykket mitt, som var mye høyere enn hos legen min - men det kan ha med apparatet å gjøre også). Jeg skal tilbake på mandag primært for blodtrykkskontroll, og legen mente jeg kunne settes i gang da om jeg ønsket det og ikke hadde født enda.

St Olav er et av to (Lillehammer eller Gjøvik er det andre) som kaller inn til overtidsvurdering etter 1 uke. De vurderer da igangsetting dersom det er indikasjoner på det, enten hos mor eller barn, så terskelen for igangsetting er kanskje lavere her enn på andre sykehus siden alle gravide sjekkes i stedet for bare de som jordmor/lege henviser - jeg vet ikke. De sier også at man er på overtid etter 1 uke, ikke etter 2 eller mer, men det er ikke i seg selv grunn til å sette i gang fødselen.

Forøvrig er man automatisk henvist 1 uke etter ultralydtermin (fastlegen trenger ikke gjøre noe mer), men må selv ringe og bestille time om man ikke har født. Ring 6 dager etter termin for å avtale time den 7. dagen. Ta med urinprøve.
 
så man kan velge å bli satt i gang på overtidskontroll??? Det vil jeg definitivt si JAAAAAAA til!! Vil ha knerten ut til påske............
 
jeg var på overtidskontroll på st olavs.
det første de gjorde var å sette meg på en sånn ctg maskin for å se om babyen hadde det bra, deretter sjekka de på ett sånt lite ul apparat om det var nok fostervann og tilslutt sjekka legen modning og han strippa meg.

jeg var ikke noe moden, men han spurte meg om hva jeg ønsket- om jeg ønsket å bli satt i gang og evt når. jeg fortalte det at jeg helst ville bli satt i gang med en gang, men at jeg hørte på råd. han anbefalte meg å vente noen dager på å se om strippinga funket, for det fungerer for veldig mange. så vi inngikk en avtale om at skjedde det ingenting på 2 dager så skulle jeg bli satt i gang på torsdag (sjekken var på tirsdag). men det var helt opp til meg å velge om jeg ville vente. jeg sa at jeg godt kunne vente de to dagene så han ringte føden for å avtale med dem. viste seg at de var fult opptatt den torsdagen så jeg ble satt i gang dagen etter istede.

bare vær ærlige med dem og si at du ikke vil gå lenger- at du sliter etc om du gjør det. regner med de fleste har forståelse for det. jeg ble iallefall veldig positivt overraska [:)]
 
Back
Topp