I Norge er vi flinke til å si «bryst er best», men morsmelkerstatning kommer mer og mer frem. Kvinner skal ut i arbeid, likestilling går litt langt og mannen skal gjøre like mye for/med babyen som kona, og det inkluderer mating av babyen. Da er det lettere å gi erstatning enn å pumpe. Iallefall når man blir fortalt at bryst og erstatning er likestilt, noe det ikke er. Erstatning er flott når man har for lite melk, altså som supplement, eller når man ikke har noe som helst, men å velge vekk bryst fordi man «ikke føler for å amme», eller fordi «det er enklere med NAN» er ikke best for babyen. Beklager å måtte si det. Skjønner at noen kan ha traumer eller psykiske/fysiske grunner, og da er det absolutt er forståelig; amming kan også være både vanskelig og smertefullt, men det er verdt det.. Å velge vekk bryst fordi man ikke gidder å amme, vær så snill, tenk deg om.
God, lettlest forklaring på NRK idag. https://www.nrk.no/trondelag/morsme...en-stor-gjennomgang-fra-mange-land-1.16307382
God, lettlest forklaring på NRK idag. https://www.nrk.no/trondelag/morsme...en-stor-gjennomgang-fra-mange-land-1.16307382
Jeg tenker det er viktig å ikke gi inntrykk av at folk må oppgi en god (nok) grunn for å ikke amme. Alle vet at morsmelk er bra for babyen, men det legger på er ekstra (og unødvendig og skadelig) lag med skam om man føler man må rettferdiggjøre hvorfor man ikke ammer ovenfor alle og enhver. Vil anta det kan trigge en fødselsdepresjon hos mange.