Kjemisk?

1+1

....
Er det det jeg har hatt? Hva innebærer det egentlig?

Hadde en tydelig rosa strek tirsdag (11 dpo), så også svak strek 12 dpo og om jeg skjulte godt så jeg en antydning 13 dpo. Har ikke testet i dag, men den har iallefall blitt svakere og svakere. Har startet spotting og kjenner tanten er på vei. Har noen en idé?
 
Kjemisk graviditet er en undergruppe av spontanabort (SA). Spontanaborter deles i:

- kjemisk graviditet før 5+0

- tidlig abort før 12+0

- sen abort etter 12+0


Det heter "kjemisk" fordi man før 5+0 kun kan finne graviditeten kjemisk ved å måle hcg i blodprøve eller urinprøve. Det er først etter uke 5 man kan begynne å se noe på ultraltyd, altså ved klinisk undersøkelse. Når svangerskapet kan påvises med ultralyd kalles det derfor "klinisk".


Egget har festet seg ved kjemisk graviditet. Derfor får man en positiv test og hcg produksjon. Det betyr bare at spontanaborten skjer før 5+0, altså kan tr være opptil 6 dager forsinket. Det kan være fordi livmorslimhinnen ikke var næringsrik nok, eller fordi noe var galt med det befruktede egget. Siden mange som opplever gjentatte kjemisk graviditeter får progesteronbehandling sier man gjerne at "egget ikke festet seg ordentlig", men det har jo festet seg så det er et unøyaktig uttrykk. Det lille embryoet bare døde veldig raskt etterpå, og da kan det ha vært pga tynn slimhinne i livmoren. Det kan og være andre grunner. På engelsk kalles det også kjemisk graviditet, men årsaken kan altså være en form for implantation failure. RIF betyr recurrent implantation failure, mye interessant litteratur for oss som har hatt flere kjemiske graviditeter.


Det er mange som ikke tester så tidlig og derfor aldri finner ut om så tidlig aborter. Det er også vanlig at syklusen kan være ustabil noen ganger i løpet av livet, så derfor har man ikke hatt en kjemisk graviditet bare fordi mensen var forsinket - man får positiv test dersom man er gravid.


Kjemisk graviditet må ikke forveksles med kjemisk abort. Kjemisk abort betyr medisinindusert abort, og kalles også ofte for medisinsk abort. Det får man tilbud om ved inkomplett SA, MA eller ved provosert abort, dersom det er ønskelig fremfor utskrapning (kirurgisk abort).


Det forutsetter positiv test for å si at man har hatt en abort (kjemisk eller senere).
- Positiv test: Riktig farge innen testens tidsfrist, og riktig tykkelse på streken.
- Negativ test: Ingen strek innen testens tidsfrist.
- Ugyldig resultat: Tynn/halv strek, strek på feil sted, feil farge på streken, strek etter tidsfristen.
 
Last edited:
Tusen takk for godt, informativt svar. Høres ut som mitt tilfelle det da. Tok WY denne mnd og trappet ned rundt 10 dpo, kanskje det har en sammenheng. Får gi det noen måneder til. Takk igjen :)
 
Er du helt sikker på at du fikk positiv test? Mener å huske det var du som la ut en test hvor rødfargen hadde klumpet seg litt sammen? I så fall kan det lett bli feilaktig strek av det. Har du bilder av alle testene? Håper den sitter i neste pp, kjemisk eller ikke denne gangen :)
 
Er du helt sikker på at du fikk positiv test? Mener å huske det var du som la ut en test hvor rødfargen hadde klumpet seg litt sammen? I så fall kan det lett bli feilaktig strek av det. Har du bilder av alle testene? Håper den sitter i neste pp, kjemisk eller ikke denne gangen :)

Det var dessverre et dårlig redigert bilde. Skulle gjerne sagt den var ugyldig. Har ikke bilde av testene sammen nei. Men det som er sikkert er at jeg ikke er gravid nå, så da hopper vi videre til neste. Takk for gode ord <3
 
Hvis man får rosa oppheng i testen så kan det være fordi man har lagt den på absorberende underlag - f.eks. papir. Det må man ikke gjøre. Legg testen oppå pakken sin, det er ikke absorberende. Og skulle det rosa "henge seg opp" så dypp testen i en dråpe vann. Da suges det rosa videre gjennom, og kun ekte hcg-strek vil synes. Det her gjelder vel mest streker som er for svake til å defineres som positive uansett, men testetøsa kan jo gjerne ha det gøy før det er fornuftig. :p
 
Back
Topp