Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notat: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
I dag tenkte jeg at jeg skal komme i gang med å få tatt de første blodprøvene. Allerede snakke med legekontoret og avtalt time til den blodprøven som skal tas på CD 3. Om tr kommer til normal tid.
Mannen har ferie til uka og da tenkte jeg at han skal få bestilt time til sæd prøve så vi har den i boks også.
AMH tar jeg til uka en gang.
Dumt det er ferie tider nå for ta tar det lang tid å få svar på prøvene. Eneste å gjøre med det er å smøre seg med tålmodighet.
Kjenner jeg er utålmodig, spent og redd samtidig.
Skikkelig blanda følelser.
Samma här...han kunde lämna när han villeDet var lang ventetid.. Riksen har drop-in, så ingen timebestilling. Det er for en enkel prøve. Hvis man skal ha utvidet, så må man bestille. Bare å møte opp med rekvisisjon og sakene i en kopp![]()
Mannen fikk time til sædprøve . 20 august! 2 mnd må vi vente for at han skal sprute i et plast beger... herregud at det går an! hurra for sykehuset innlandet. må ringe Ullevål eller risken over helga og høre om de har mindre vente tid. nekter å vente så lenge.
Haha lykkeliten du är som en handbok/bruksanvisning du har svar på alltRiksen er det som tar i mot sædprøver. De har drop-in hvor man kan levere prøve hjemmefra uten timeavtale (må leveres innen 1,5 time fra utløsning). Prøver leveres tirsdag-onsdag-torsdag kl 0800-1400. OBS: lunsjpause kl 1130-1200. På drop-in trenger man ikke ringe eller avtale noe på forhånd, bare ha med sædprøven og rekvisisjon og trekke kølapp i skranken. Sædprøve hjemmefra må holdes kroppstemperert (i BH'en, brystlomma på skjorta e.l.) og de vil vite når utløsningen var (klokkeslett) og også når forrige utløsning var (mer enn 2 dager før prøven, men mindre enn 7 dager før prøven.) Sædprøve leveres i sånn liten beholder du får kjøpt på apoteket.
Dersom man bor for langt unna til å rekke å levere innen 1,5 time så kan man booke tid til å ta prøven på Riksen. Det tror jeg det er kort ventetid på altså, og man ringer bare selv inn og avtaler (man må bare ha rekvisisjon, for den vil de ha når man kommer.)
Rekvisisjon ligger på nettet, så bare få legen til å fylle det ut.
Mannen burde vaske hånden og penis godt før han tar prøven, slik at prøven ikke blir forurenset.
Nettsiden med en del informasjon her: http://www.oslo-universitetssykehus.../reproduksjonsmedisinsk_/Sider/sedbanken.aspx
Og mer informasjon på side to i rekvisisjonen (den som må leveres sammen med sædprøven): http://www.oslo-universitetssykehus...cuments/sædanalyse- rekvisisjon. versjon5.doc
Lurer litt påom han får tatt sæd prøve på riksen når rekvisjonen til sæd prøven er til Gjøvik. Så i morgen må jeg Ringe å høre .
Og AMH om den kan tas på riksen eller om jeg må ta den på Aker. Hadde jo vært fint å få tatt disse på ett sted. Eneste som står igjen da blir den progesteron prøven som jeg ikke fikk tatt i denne syklusen. Men om jeg ikke trenger den til ivf søknaden så er det kanskje ikke så farlig om jeg ikke tar den ?
Ja det var nok for å sjekke el nå ja. Så da gidder jeg ikke stresse noe mer med den. Men er i såfall kjipt om søknaden ikke blir sendt pga den eventuelt.Du må nok ha utfylt rekvisisjonsskjema til Riksen, det jeg linket til. Men ring og spør ja.
Ikke stress med den når du ikke trenger den for IVF nei, det var vel bare for å sjekke EL nå?
Ja det var nok for å sjekke el nå ja. Så da gidder jeg ikke stresse noe mer med den. Men er i såfall kjipt om søknaden ikke blir sendt pga den eventuelt.
fyttirakker'n . Men er verdt det da om det er velykket forsøk.Det koster mye penger for medisiner ja. Egenandelen for medisinene er 16 236 kr for tre forsøk. Og så koster det 1500 kr i egenandel per forsøk i tillegg. Og det er egenandel på forsamtalen også, og kanskje på noen flere kontroller (det vet jeg ikke). Kan bli over 20 000 kr for de offentlige forsøkene.
fyttirakker'n . Men er verdt det da om det er velykket forsøk.
Håper egentlig jeg slipper...
Da blir det i underkant av 7000 i medisiner ved ett forsøk da sånn ca. Får be om feriepenger på nyårethehe
Dyrt blir det nok uansett ja. Men håper at jeg ikke må bruke så mye som 20 lapper når vi starter opp.Nei, det kan bli over 10 000 for ett forsøk, det er jo avhengig av hvor lang stimulering og hvilke doser akkurat din kropp trenger. Noen bruker jo medisiner for 18 000 på ett forsøk, mens andre bruker 6000. Med en gang du har passert grensen (16 236 kr) så får du tilbake alt du bruker over det, for tre forsøk. Du må bare sende inn fortløpende til Helfo så de vet hvordan du ligger an i forhold til grensen. Noen vil ikke nå grensen før tredje forsøk, mens andre når den i løpet av første forsøk.
Jeg fikk også tips om å kjøpe medisiner underveis, istedenfor alt på en gang. I tilfelle noe går galt og man må bryte eller om de vil endre noe - så sitter man ikke med masse medisiner man ikke får brukt. På apoteket på Ullevål og Riksen har de visst vanligvis inne disse medisinene, så da kan man jo gente samtidig som man er på kontroll.Så jeg har bare kjøpt nesesprayen foreløpig, den kjøpte jeg på mitt lokale apotek siden den begynner man jo på uten kontroll først. Nesespray til nesten 3000....
Da jeg fikk resepten og bestilte det på apoteket så spurte apotekeren meg om jeg var helt sikker "Det er ganske dyrt altså." Det er andre grunnen til at jeg skal bruke apoteket på Ullevål fremover. De skjønner IVF. Jeg bruker jo ikke disse pengene for moro skyld.
Det skal være verdt det til slutt. ♡