Vi fikk høre det med vesla når hun var 5mnd. gammel første gang. Fikk ekstra kontroller og hodet vokste litt mellom hver gang. Ble så sendt på sjukehuset hvor dei tok ul av hodet og en spesialist så på henne. Det var ingenting galt - akkurat slik vi visste! Men eg er likevel glad for at dei er såppass påpasselige på hs, slik at det hadde blitt oppdaget tidlig om det skulle vært noe galt. Som hs sa, dei har lav terskel for å henvise når det gjelder hodeomkrets og bedre med en sjekk for mye enn en for lite

vi var aldri bekymret da vesla ikkje hadde noen av dei kliniske tegnene på vannhode, men likevel godt å få det ut av verden!
Hodet vokser i rykk og napp på den alderen der. Noen følger kurven, mens noen har økt/liten vekst i starten før det etterhvert jevner seg ut. Vesla sin hodeform ble også litt forandret underveis (rundere bakhode), noe som var med på å øke veksten. Ho var også født litt for tidlig, så hodet måtte trolig vokse litt mer i starten før det stagnerte. Dette tar ikkje dei klassiske kurvene for hodevekst hensyn til. Noen barn har også litt større hode enn andre, av genetiske årsaker.
Det er som regel ikkje noe skummelt som ligger bak