Dere som ikke feirer jul pga kristendommen?

  • Trådstarter Trådstarter søteste
  • Opprettet Opprettet
er enig med kristen-eller ikke kristen sitatet.. Julen er en fatastisk tid.. Jeg har barnetro, men er ikke i kirken hvis det ikke er noe spesielt.. Vi har stjerne i vindu, lys ute, kalender, julesokker på soveromsdøra... Og lilla lys.. Tenker ikke på lilla som noe kristent, men jeg liker fargen.. Julestjerne syns jeg er fint, men tenker ikke at jeg skal lyse opp veien for noen.. Julesokkene, henger der som et symbol for oss, for på juleaften får jeg og samboeren pakke av hverandre i den, nei ikke pga. noen fødsel...

Det var vel vikingene som feira jul som en solfest.. 
 
Julens opprinnelse

Julen er en høytid som blir feiret i mange religioner, og som påvirker hele verden.

For mange er det årets høydepunkt med gaver, selskaper og festligheter.  Julen er den høytid som forener nesten alle som kaller seg kristne. Den får folk til å pynte deres hjem og kirker, felle trær og bringe dem inn i deres hjem, hvor de så pyntes med sølv og gull. I lyset fra treet morer så familiene seg og gir hverandre gaver.
Når solen går ned 24. desember, og mørket senker seg, deltar familier og kirker i noen skikker, hvor man legger en stor julekubbe på ilden, man går rundt juletreet og synger sanger, man kysser hverandre under mistelteinen og kristtornen, og går i gudstjenester og midnattsmesse.
Hva betyr julen? Hvor oppsto egentlig de forskjellige skikker og tradisjoner?
Du som er en kristen, ønsker jo å tilbe Herren i ånd og sannhet, og å kunne bedømme godt fra ondt. 
Sannheten er at alle juleskikkene går tilbake før Jesu Kristi fødsel. Et studium vil vise at våre dages julefeiring er en samling med tradisjoner og praksis som er hentet fra mange kulturer og nasjoner.
Selve datoen, 25. desember, kommer fra Roma, og var en feiring av den italiske gud Saturn, og gjenfødselen av solguden.  Dette skjedde altså lenge før Jesu fødsel.
De før-kristne romere og andre hedninger så at dagslyset begynte å tilta etter 22. desember, på det tidspunkt hvor man mente at solguden døde. Disse oldtids folkeslag trodde at solguden sto opp fra de døde tre dager senere som den nyfødte og erværdige  sol. Dette mente man var årsaken til at det ble lysere.
Dette ble bakgrunnen for store festligheter. Romas templer ble fyldt med glade mennesker som ga hverandre gaver, mens Saturns hellige prester, kalt dendrophori, bar kranser av eviggrønne planter i prosesjon.
I Tyskland ble det eviggrønne tre brukt i tilbedelse og feiring av juleguden, til ære for den oppstandne solgud. Det eviggrønne tre var et symbol på selve livet, og ble betraktet som et fallisk symbol i fruktbarhetsdyrkelse. Hekser og andre hedninger så på den røde kristtorn som et symbol på himmeldronningens menstruasjonsblod. Hun ble også kalt Diana. Kristtorn-treet ble brukt av heksene til å lage tryllestaver.
De hvite mistelbær ble av hedningene trodd å representere solgudens sæd.  Både kristtorn og misteltein ble opphengt i dørene på templer og vanlige hjem for å nedkalle fruktbarhetskrefter i dem som sto under grenene og kysset hverandre, og på den måte få gudens og gudinnens ånder til å trenge inn i dem.
Disse tradisjoner sprengte seg vei gjennom Romas og Tysklands grenser helt ut i den kjente verden.
Så oppstår spørsmålet. Hvordan fandt disse skikker vei inn i den datidige kristenhet, fra katolisisme til protestantisme til fundamentalistiske kirker?
Ordet "Christmas" viser hvem som forenet hedenskap med kristendom. Ordet "Christmas" er en kombinasjon av ordene "Kristus" og "messe".
Ordet "messe" betyr død, og ble oppfunnet av den romersk-katolske kirke, hvor den stadig feires.  Messeritualet involverer Kristi død og utdeling av "hostien". "Hostie" er tatt fra det latinske ord "hostiall", som betyr offer! 
"Christmas" er derfor et romersk-katolsk ord.
Et enkelt studium av den romersk-katolske kirkes taktikk vil vise at kirken bestandig absorberte forskjellige tradisjoner hos stammer, kulturer og nasjoner, for å øke antall mennesker under dens kontroll.  Den romerske kirke sa til de forskjellige hedenske nasjoner: "Bare ta med deres guder, gudinner og ritualer, og så vil vi gi dem benevnelser og navn som lyder kristne."
Da Martin Luther startet reformasjonen den 3l. oktober 1517, viderebrakte han og påfølgende reformatorer, hedenskapen som var dypt forankret i den romerske kirke.
Disse reformatorer lot julen forbli i dens romerske klesdrakt.
I England, da den autoriserte Bibel ble tilgjengelig for alminnelige mennesker ved King James IIs dekret i 1611, begynte folk å oppdage de hedenske røtter som var innvevd i julefeiringen, slik det fremgår av Skriften.
De engelske puritanere, og senere i Massachusetts, erklærte denne høytid for trolldom.
Henimot slutten av det 19. århundrede, da andre bibeloversettelser så dagens lys, kom julefeiringen igjen i fokus.
Nå når vi nærmer oss Jesu Kristi komme ser vi igjen en stadig tiltagende feiring av julen, det egentlige navn!
Juleritualene skjer både i alternative kretser, som i moderne kristne kirker. Bibelen advarer mot hedenske skikker.  I Jer.10:2-4 står det:
 
"Så sier Herren: Vend dere ikke til hedningenes ferd og  frykt ikke himmelens tegn, fordi hedningene frykter dem. For folkenes redsel er tomhet; for det (gudebilledet) er tre, fellet i skogen, et verk som håndverkshender tilhugger med økser; han smykker det med sølv og gull og fester det med spiker og hammer så det ikke vakler."
 
Hva er så egentlig galt med julen?
1. Å si at Jesus ble født 25. desember er en løgn! Den sanne dato ifølge Bibelen er en gang i september.
2. Trær, kranser, kristtorn og misteltein o.l. er strengt forbudt, idet de forbindes med hedenske ritualer! Å si at de er kristne, eller at de kan bli brukt i en kristen sammenheng, er en løgn!
3. Herren talte aldri om at vi skulle minnes Hans fødsel, men i stedet skulle minnes Hans lidelse og død, som ligger til grunn for vår frelse.
Tenk et øyeblikk over det!  Kan vi tilbe og ære Gud ved å involvere oss med tradisjoner, som Gud Selv karakteriserer som avgudsdyrkelse? Skal vi prøve å "overtale" Gud til på én eller annen måte å "kristne" disse skikker under påskudd av at det har med Jesus å gjøre, så vi kan more oss? Kan vi adlyde ved å være ulydige?
Så, hva er sant og godt vedrørende julen? Intet!



Google!
 
Back
Topp