Dere som handler mat for lite penger i uken?

Kan man ikke spise noe annet enn brød mener du? For vi spiser nesten ikke brød, sulter ikke sv den grunn ;)
Jo. Selvfølgelig kan man det. Jeg spiser ikke brød, jeg.

Men det jeg reagerte på var at om det er tomt kjøper man ikke inn nytt
 
Jo. Selvfølgelig kan man det. Jeg spiser ikke brød, jeg.

Men det jeg reagerte på var at om det er tomt kjøper man ikke inn nytt
Man kan jo sånn noenlunde beregne hvor mye brød som går i løpet av ei uke, og kjøpe inn :)
Så får man finne alternativer hvis det mot formodning skal gå tomt rett før handling.
 
Man kan jo sånn noenlunde beregne hvor mye brød som går i løpet av ei uke, og kjøpe inn :)
Så får man finne alternativer hvis det mot formodning skal gå tomt rett før handling.
Ja, man kan det... :p :p :p
 
Ja, man kan det... :p :p :p
Vi har for eksempel alltid müsli og knekkebrød i hus, så får ungene det av og til :) vi er da ikke så flinke til å ukeshandle og baker brød, så baker når det er noen brødskiver igjen i frysen :p
 
Vi har for eksempel alltid müsli og knekkebrød i hus, så får ungene det av og til :) vi er da ikke så flinke til å ukeshandle og baker brød, så baker når det er noen brødskiver igjen i frysen :p
Dere har det, ja :p :p
 
Jeg har akkurat handla for ei uke til rett under 700 kr.
Mangler en middag da, så blir litt til, men sikkert ikke mer enn 150 kr.

Nå skal det sies at vi skal bruke litt rester i fryseren og ting vi har kjøpt på tilbud, så hver uke er absolutt ikke sånn. Men er ikke ofte jeg handler for feks 1300 kr. Det hører til sjeldenhetene. Handler på rema fordi den ligger oppi veien her.

Men vi pleier å ønske oss gavekort på kiwi til jul, og bruker det til å handle inn kjøttdeig, ost og diverse vi bruker mye av. Så da har vi sånt i fryseren en god stund, og det gjør jo at ukeshandlingene den perioden blir billigere
 
Jeg forstår ikke helt hvordan en familie på 4 klarer å holde seg til 1000/1500 i uka.
Har dere mye frukt og grønt f.eks?
Handler dere bare billigprodukter som kjedene sine egne merker ol?
Her planlegges det middag, smøre niste til 4 av medlemmene, spiser hjemme. Likevel har vi ikke sjans til å handle for så lite.Vi har virkelig prøvd den siste måneden :p
Denne måneden her må vi stramme inn overalt. Veldig dyr regning på bilen :eek:
Så hva er tipsene for å handle så billig, hva spiser dere og hva unnlater dere å spise?

Jeg handler aldri billigmerker, har alltid litt frukt liggende, og alltid grønnsaker til ethvert måltid. Jeg velger dog sesongvarer som er billige, kaster ikke mat. Har jeg feks kjøpt poteter, gulrot og brokkoli, så er det tilbehøret til kanskje 3 middager på en uke. Kjøper feks store kvanta av kylling (prior kun), men bruker det til to måltider i uka. Vi har fisk 2 dager i uka, ren fisk 1 dag og fiskekaker en annen dag. Kjøper da gode, men billige produkter. Handler konsekvent på kiwi. De neste 7 dagene, så har jeg handlet for 680,-, må kun fylle på med 2 brød og litt frukt utover i uka. Kanskje bleier. Gikk gjennom skap, så hva vi kunne bruke. Bruker nok i snitt 1000,- i uken når basisvarer handles inn. Her lages alt også fra bunnen av. Saus fra pose er ca 20,- pr pose ofte, og d blir jo 100-140 kroner i uka alene bare d :)
 
reagerte på at du ikke kjøper mat om det går tomt
Nei var ikke helt sånn jeg mente:hilarious: altså går vi tom for leverpostei en tirsdag, så kjøper jeg ikke ny før neste handletur. Kjøper alltid nok både middag og brød. Så nå at det kunne misforstås:rolleyes:
 
Vi er to voksne og ett stort barn, vi bruker nå 5000 men har klsrt oss på 4000 før og vi spiser godt likevek
De er ett barn til, synes det er bra å få til mat og renholdsprodukter for en 1000 lapp pr person i måneden:o
Jeg har akkurat handla for ei uke til rett under 700 kr.
Mangler en middag da, så blir litt til, men sikkert ikke mer enn 150 kr.

Nå skal det sies at vi skal bruke litt rester i fryseren og ting vi har kjøpt på tilbud, så hver uke er absolutt ikke sånn. Men er ikke ofte jeg handler for feks 1300 kr. Det hører til sjeldenhetene. Handler på rema fordi den ligger oppi veien her.

Men vi pleier å ønske oss gavekort på kiwi til jul, og bruker det til å handle inn kjøttdeig, ost og diverse vi bruker mye av. Så da har vi sånt i fryseren en god stund, og det gjør jo at ukeshandlingene den perioden blir billigere

Imponert jeg! Vi lagde middagsliste i dag, og siden vi har en del svin. Så bestemte vi oss for å bruke litt av det. Det ble svinestek, svinekjøttdeig, og mørbrad denne uken hadde dette i fryseren. Kjøpte da grønnsaker og tilbehør til disse, pluss frukt, salat og snacks grønnsaker. Ellers melk for en uke, litt pålegg, så skal jeg bake horn så kjøpte ingredienser til det. ingenting kjøtt omtrent, men hel kylling (stange sin) vaskemidler til vaskemaskinen, en pose potetgull. Det hele kom på 2700... I dag prøvde vi å være flinke :laughing025
 
De er ett barn til, synes det er bra å få til mat og renholdsprodukter for en 1000 lapp pr person i måneden:eek:


Imponert jeg! Vi lagde middagsliste i dag, og siden vi har en del svin. Så bestemte vi oss for å bruke litt av det. Det ble svinestek, svinekjøttdeig, og mørbrad denne uken hadde dette i fryseren. Kjøpte da grønnsaker og tilbehør til disse, pluss frukt, salat og snacks grønnsaker. Ellers melk for en uke, litt pålegg, så skal jeg bake horn så kjøpte ingredienser til det. ingenting kjøtt omtrent, men hel kylling (stange sin) vaskemidler til vaskemaskinen, en pose potetgull. Det hele kom på 2700... I dag prøvde vi å være flinke :laughing025
Kommer jo mye an på hvor store barna er også da og hvor mye man spiser.


Det hørtes mye ut synes jeg
 
Jeg handler aldri billigmerker, har alltid litt frukt liggende, og alltid grønnsaker til ethvert måltid. Jeg velger dog sesongvarer som er billige, kaster ikke mat. Har jeg feks kjøpt poteter, gulrot og brokkoli, så er det tilbehøret til kanskje 3 middager på en uke. Kjøper feks store kvanta av kylling (prior kun), men bruker det til to måltider i uka. Vi har fisk 2 dager i uka, ren fisk 1 dag og fiskekaker en annen dag. Kjøper da gode, men billige produkter. Handler konsekvent på kiwi. De neste 7 dagene, så har jeg handlet for 680,-, må kun fylle på med 2 brød og litt frukt utover i uka. Kanskje bleier. Gikk gjennom skap, så hva vi kunne bruke. Bruker nok i snitt 1000,- i uken når basisvarer handles inn. Her lages alt også fra bunnen av. Saus fra pose er ca 20,- pr pose ofte, og d blir jo 100-140 kroner i uka alene bare d :)

Hva er sesong varer da? (Kjente seg litt dum her)
Vi kjøper bare hel kylling vi også men kjøper stange sin. Ingen er bedre på smak og saftig, men den er ikke så dyr så vet du også at kyllingene har hatt det bedre, da har jeg det litt bedre med selv :) Vi lager også fra bunnen det meste pga allergi, men føler nesten det er litt dyrere i blant jeg?
Kiwi er en butikk jeg ikke liker, de har liksom aldri det jeg vil ha og omtrent kun egene merker. Men vi har bestilt litt fra meny og handler kylling på rema. Så må liksom overalt :p
 
Kommer jo mye an på hvor store barna er også da og hvor mye man spiser.


Det hørtes mye ut synes jeg

Selv om en barnet mitt er liten så koster det å fø det barnet også, vi må lage mer mat fordi vi er fler.
Budsjettet vårt har økt jevnt og trut hele veien.
Når vi skal ha hjemmelaget pizza f.eks så må vi lage to stykk, og i dag hadde vi taco.
Bruker da 500 gr kjøttdeig, 1 salathode, maisboks, en hel løk, agurk, en del ost osv alt var tomt, ingen rester.
I går spiste min 4 åring 6 fiskeboller og 3 poteter og en halv gulrot, men noen dager må vi kaste all maten for da spiser de ikke noe :(

Vaskemiddelet varer nok i 3 måneder kjøper stort av de, men ja vi klarer ikke å få det lavere vi altså.
Om ikke må vi gå sultene. Kanskje vi spiser mer enn normalt?
Barna mine er undervektig, samme med mannen, jeg er normalvektig så ingen spiser seg tykke heller. Vanskelig dette, men jeg håper det vi kjøpte i dag holder en stund. :p
 
Nei var ikke helt sånn jeg mente:hilarious: altså går vi tom for leverpostei en tirsdag, så kjøper jeg ikke ny før neste handletur. Kjøper alltid nok både middag og brød. Så nå at det kunne misforstås:rolleyes:
:p
 
Hva er sesong varer da? (Kjente seg litt dum her)
Vi kjøper bare hel kylling vi også men kjøper stange sin. Ingen er bedre på smak og saftig, men den er ikke så dyr så vet du også at kyllingene har hatt det bedre, da har jeg det litt bedre med selv :) Vi lager også fra bunnen det meste pga allergi, men føler nesten det er litt dyrere i blant jeg?
Kiwi er en butikk jeg ikke liker, de har liksom aldri det jeg vil ha og omtrent kun egene merker. Men vi har bestilt litt fra meny og handler kylling på rema. Så må liksom overalt :p

Sesongvarer er feks gulrøtter, kål osv på høsten, mens importerte salater osv på våren. Du ser det gjerne på prisen på grønnsakene.

Hvordan veit du at en kylling har hatt det bra mente du? :hilarious: Jeg er kyllingbonde, så nå er jeg særdeles spent på svaret ditt ;) og når det er sagt, jeg er jo da bonde, handler virkelig ikke på butikker som rema, coop, prix.... vil helst ha norskprodusert mat på markedet fra leverandører som ivaretar bonden :wacky: husk at Meny er en dyr butikk bare, selv om den er godkjent på listen ;;;;)

Jeg synes også noe er dyrere å lage selv, MEN ikke i det store og hele bildet :) spørs vel på hva mann lager? Ser d kanskje er gluten som er deres problem? Så ja, de produktene er jo særdeles dyrere, og det ble jo ikke bedre nå som støtten ble mye mindre heller:confused:
 
Varierer veldig her, men maks 1500. Nå er vi bare 2 voksne som spiser (Leah trekker kanskje litt opp med bleier og en pose grøt innimellom).

Mine tips er:

- Ha få pålegg, ost for eksempel er dyrere enn mye annet pålegg
- Kjøp kjedenes egne merker
- Handle gjerne storpakk og frys
- Frosne grønnsaker
- Unngå handle flere ganger for uken
- Kjøp på tilbud og frys
- Lag fra bunn av

For eksempel pizzadeigen vår idag. Koster vel kanskje totalt 10 kr i råvarer vi allerede har liggende, mens den på butikken fort koster 20-30. Vi bruker også lite meieriprodukter (minste har melkeproteinallergi og ammes) så dropper typiske melk i havregrøten, ost på pizza/brødskive/taco, kjøpe rømme/fløte og lignende som sparer oss foreløig en del penger da det kun er samboer som kan spise slikt.
 
Sesongvarer er feks gulrøtter, kål osv på høsten, mens importerte salater osv på våren. Du ser det gjerne på prisen på grønnsakene.

Hvordan veit du at en kylling har hatt det bra mente du? :hilarious: Jeg er kyllingbonde, så nå er jeg særdeles spent på svaret ditt ;) og når det er sagt, jeg er jo da bonde, handler virkelig ikke på butikker som rema, coop, prix.... vil helst ha norskprodusert mat på markedet fra leverandører som ivaretar bonden :wacky: husk at Meny er en dyr butikk bare, selv om den er godkjent på listen ;;;;)

Jeg synes også noe er dyrere å lage selv, MEN ikke i det store og hele bildet :) spørs vel på hva mann lager? Ser d kanskje er gluten som er deres problem? Så ja, de produktene er jo særdeles dyrere, og det ble jo ikke bedre nå som støtten ble mye mindre heller:confused:


Er du kyllingbonde så mener du sikkert at slik produksjonen er til vanlig kylling i dag er god nok. Jeg mener ikke det, de vokser for fort, bor for tett og aldri ute i dagslys. For meg er valget ingen kylling eller økologiske fra stange.
Den økologiske kyllingen til stange er en mer saktevoksen rase og de kan gå fritt mellom ute og inne og bor ikke så trangt. Når dyrene har det litt bedre i produksjon så kjøper jeg det. Så kanskje vi en dag får dette som vanlig. Og du smaker virkelig forskjell. :) Spist prior i alle år før jeg oppdaget stange, aldri igjen.
Men om du er kyllingbonde hvorfor kjøper du prior?
Kiwi ivareta bonden? Med sine egene merker utkonkurrere de jo bonden og bonden får ikke den prisen de vil ha og presser heller for pris. Akkurat som rema og Coop.. føler ingen av de er noen bedre enn de andre jeg
Jeg handler kun norsk, tro meg ikke noe utenlandsk kjøtt kommer i mine hyller :p
Men vi har handlet gris rett fra bonden, samme med okse, men nå begynner det å bli tomt. Vi støtter heller bonden enn norgesgruppen :)
Vi handlet faktisk på meny og tok med oss handlelappen på kiwi, overraskende nok vant meny på vår handling. Der ble vi litt sjokkert... Meny har også utvalg, men vi må fortsatt innom rema for noen produkter dessverre.
Ja, glutenfritt er dyrt. Men jeg tror vi har fler problemer enn det :p haha

Grønnsaksesong ja, da skjønner jeg. Vi handler nok ting utenom sesongen. Men jeg kan ikke varierer så pga allergi, men ett veldig godt tips.
Elsker sommeren for da går jeg på utsalg fra bønder med ferske grønnsaker og det får man jo vann i munnen av :)
 
Aner ikke hvor mye vi bruker i uken på mat, tenker ikke så mye på deg :( burde vel bli mer bevisst.. Kaster svært lite mat da og handler en gang i uken (sånn sett burde det være OK å se i nettbank hvor mye vi bruker, legge til en take out middag i uken og trekke bort det som ikke er mat). Kjøper mye frukt og grønt, rene produkter og ting av god kvalitet. Og liker f.eks Meny bedre enn Rema/Kiwi på grunn av utvalget og ferskvarer. Men er vel på tide med skjerpings her tror jeg!!
 
https://www.nrk.no/livsstil/hemmelige-billigvarer-1.6495889

Denne kan være veldig interessant :)
Gammel artikkel, men fortsatt aktuell.
Her kan du se hvor mange av billigproduktene er produsert.

«Mens Tine produserer billigost for Coop, viser godkjenningskodene at det er Synnøve Finden som produserer billigosten for Ica, Rema 1000 og Norgesgruppen.»

(Dog kan reseptene variere litt, men allikevel.)
 
Back
Topp