Ang. Reductil

ORIGINAL: Destiny85

ORIGINAL: mella26

hei! jeg gikk på reductil 10mg i over ett år... jeg gikk nok ned 10 kg tilsammen.. men det jeg merket det mest på var at kroppen ble mindre på en måte.. jeg så tynnere ut og greier med det syntes ikke så veldig på vekta mi.. jeg gjorde ingenting for å gå ned utenom reductil.. legen min sier det er noe man må gå på lenge .. så jeg tro jeg er igang igjen etter fødsel og amming..

men så skal sies da vi begynte prøvinga på baby sluttet jeg på tablettene og gikk vel opp ti kg igjen..[:@]  men mai kommer med nye muligheter..

jeg anbefaler det absolutt.. det er ca 350 i mnd.. verdt hvert øre


Ikke for å skuffe deg, men du kan ikke ta Reductil mens du ammer...

 
Hun skrev jo at hun skulle begynne igjen etter fødsel og amming da [;)]
Måtte bare [:-] Hehehe
 
ORIGINAL: *SmulenOgSkalken*

ORIGINAL: Lillezilje


Jeg har kjøpt disse på apotek i Tyrkia, der trenger man ikke resept. Men har enda ikke prøvd dem


Vet du om man får kjøpt disse på apotek i spania?...

 
Aner desverre ikke.
 
jeg har gått på de i 3mnd og har gått ned 2 lusne kg, med trening og nytt kosthold [>:] så funker dårlig på meg
 
ORIGINAL: Lillezilje

ORIGINAL: Pearl

ORIGINAL: Lillezilje

Tatt fra Lommelegen

Starthjelp
Reductil er et medikament mot helseskadelig overvekt, og finnes som kapsler i to styrker; 10 mg og 15 mg. Doseringen bør starte med 1 kapsel på 10 mg daglig, men kan økes til 1 kapsel på 15 mg daglig hvis effekten ikke er god nok på 10 mg. Behandlingen bør gis av lege med særlig erfaring i behandling av overvekt og skal være en tilleggsbehandling i et vektbehandlingsopplegg sammen med  kostveiledning og mosjonsplanlegging. 

Hvordan virker Reductil?
Virkestoffet i Reductil heter sibutramin. Reductil virker ved å redusere appetitten. Det fører til at du fortere føler deg mett, og ikke blir så snart sulten. Spiseatferden endres, og man spiser mindre og  sjeldnere, samtidig som forbrenningen under vekktapet opprettholdes på et høyere nivå. Dette fører til vekttap.

Hvor mye kan jeg regne med å gå ned?
Som for alle medisiner kan man ikke garantere at Reductil virker på alle pasienter. I studier der en gruppe pasienter har fått Reductil, og en gruppe har fått placebo (ikke virksom medisin), var vekttapet ca 4,5 kg større i gruppen som fikk Reductil, enn hos dem som fikk placebo. Ca 60% av de pasientene som får Reductil vil gå ned i vekt.

Hvor fort virker det?
De fleste går ned minst 2 kilo første måned. Dersom du går ned mindre enn dette, bør du ta det opp med legen som har foreskrevet medisinen for å vurdere om du bør øke dosen. Vekttap i forbindelse med Reductil skjer nesten alltid i løpet av de første 6 månedene.

Hvor lenge skal man bruke Reductil?
Denne avgjørelsen skjer i samråd med legen din. Anbefalingen er å høyst bruke medisinen i 1 år.
Hvem kan bruke Reductil?
Der er enighet blant eksperter i Norge og internasjonalt at medisiner for behandling av fedme kun bør forskrives til pasienter som oppfyller visse kriterier. For at legen skal skrive ut medikamentet må personen ha:

1) [link=http://www.lommelegen.no/art/art1993.asp]BMI (Body Mass Index) over 30[/link]. Dette regnes som fedme, og innebærer betydelig økt risiko for mange sykdommer. Du kan lese mer om dette på overvektssenteret.

2) BMI over 27, men som i tillegg har minst en risikofaktor for sykdom. Dette kan være [link=http://www.lommelegen.no/art/art1288.asp]diabetes[/link], [link=http://www.lommelegen.no/art/art1769.asp]høyt blodtrykk[/link], eller [link=http://www.lommelegen.no/art/art1948.asp]høyt kolesterol[/link].
Regnestykket for å finne ut din BMI er slik:
BMI = din vekt i kg / din lengde i m x din lengde i m
Du deler altså vekten med kvadratet av lengden din.

Hvem skal ikke bruke Reductil?
Før du kan starte med å bruke Reductil er det viktig at legen sjekker følgende:

-Blodtrykk
Det er viktig at et eventuelt forhøyet blodtrykk er godt kontrollert med medisiner, og at du går til regelmessige kontroller så lenge du bruker Reductil. Reductil kan føre til blodtrykksøkning hos enkelte pasienter. Derfor skal blodtrykk og puls alltid kontrolleres før du starter med Reductil, og senere kontrolleres jevnlig så lenge du står på medisinen.
-Hjerte-/karsykdom
Dersom du har angina pectoris ([link=http://www.lommelegen.no/art/art1057.asp]hjertekrampe[/link]) skal du ikke bruke Reductil. Likeledes hvis du har uregelmessig hjerterytme (for eksempel [link=http://www.lommelegen.no/art/art1056.asp]hjerteflimmer[/link]), hvis du tidligere har hatt [link=http://www.lommelegen.no/art/art2376.asp]hjerteinfarkt[/link], [link=http://www.lommelegen.no/art/art1327.asp]hjerneslag[/link] eller har fått diagnosen [link=http://www.lommelegen.no/art/art1052.asp]hjertesvikt[/link].

-Andre medisiner
Reductil kan påvirke effekten av visse andre medisiner. Fortell derfor alltid legen om alle medisinene du bruker.
-MAO-hemmere
Du skal ikke bruke Reduktil dersom du bruker medisiner som inneholder et stoff som kalles monoaminoksydase(MAO)-hemmer. Dette stoffet finnes blant annet i visse medisiner mot depresjon, midler mot [link=http://www.lommelegen.no/art/art651.asp]Parkinson-™s[/link] sykdom og en del andre medikamenter.

-Medisiner som påvirker serotoninnivået
Mange av de mest brukte antidepressiva regulerer nevrotransmitteren serotonin i hjernen. Det samme gjelder enkelte migrenemedisiner, og noen midler mot psykose. Hvis disse legemidler brukes samtidig som Reductil, kan dette føre til for høye nivåer av serotonin, såkalt serotonergt syndrom. Reductil bør derfor ikke tas samtidig som denne type medisiner.

-Allergi mot Reductil
Unngå Reduktil hvis du tidligere har reagert med allergi mot Reductil eller virkestoffet sibutramin. Dersom du får utslett eller andre allergiske reaksjoner, bør du slutte å bruke Reductil umiddelbart inntil du har diskutert det med legen din.

-Alvorlig leversykdom eller nyresykdom
Personer med alvorlig lever- eller nyresykdom skal ikke bruek Reductil. 

-Graviditet og amming
Reductil skal ikke brukes av kvinner som er gravide eller som ammer. Kvinner i fruktbar alder bør bruke sikker prevensjon så lenge de bruker Reductil. Reductil påvirker ikke sikkerheten av p-piller.

-Spiseforstyrrelser
Reductil skal ikke brukes hos pasienter som har spiseforstyrrelser (anoreksi, bulumi).

-[link=http://www.lommelegen.no/art/art954.asp]Grønn stær[/link] (glaukom).
Reductil skal ikke brukes av pasienter med grønn stær
-Visse andre, sjeldne sykdommer
Det finnes visse andre, sjeldne sykdommer som gjør at Reductil ikke bør brukes.
Hvilke bivirkninger er vanlige?
De vanligst rapportere bivirkningene av Reductil er: munntørrhet, forstoppelse og søvnproblemer.

Andre bivirkninger som kan oppstå er: hodepine, økt svettetendens, høyere blodtrykk, raskere puls. Disse bivirkningene er vanligvis såpass milde at de ikke fører til at personen trenger å slutte med medisinen. Det er allikevel viktig at du forteller legen din om det dersom du får symptomer som du tror kan være bivirkning av medisinen, slik at dere sammen kan ta stilling til om du skal fortsette med medisinen eller endre dosen.

Når bør du kontakte lege?
Det er viktig at du kontakter legen dersom du opplever noe som du tror kan være en bivirkning av medisinen du tar. Dette gjelder generelt for alle medisiner.
Du bør slutte å ta Reductil straks dersom du opplever en eller flere av disse symptomene: Pusteproblemer eller kortpustethet, brystsmerter eller hjertekrampe, rask puls over 100 slag i minuttet, uregelmessige hjerteslag/hjertebank, svimmelhet, forvirring, depresjon, angst, skjelving, muskelstivhet eller høy feber.

Reductil og kosttillegg
Du kan bruke vanlige [link=http://www.lommelegen.no/art/art2321.asp]vitamintilskudd[/link], mineraler og reseptfrie kosttilskudd samtidig som du bruker Reductil. Det eneste unntaket er aminosyren tryptofan, som ikke må brukes samtidig som du bruker Reductil.

Andre slankeprodukter
Reductil skal kombineres med et sunt, magert og variert kosthold. Du bør ikke bruke reseptfrie slankeprodukter i pulver eller tablettform i den perioden du bruker Reductil.

Reductil og alkohol
Reductil kan føre til at du blir mer trøtt av alkohol enn du pleier. Derfor er det viktig at du diskuterer forbruk og type alkoholholdige drikker med legen din før du starter.

Reduktil og kaffe/te
Reductil kan trygt brukes samtidig med moderate mengder te, kaffe eller koffeinholdige drikkevarer.

Fordeler/ulemper i forhold til annen medisin:
Fordeler: Reductil virker ikke i tarmen, du vil derfor ikke få magesmerter, diaré eller fettet avføring om du spiser et måltid med mye fett. Reductil påvirker heller ikke din evne å suge næring opp fra maten, den påvirker kun selve appetittsenteret, noe som fører til at du spiser mindre. Forbrenningen forblir den samme som før vekttapet, og når energiinntaket er lavere vil det si at forbrenningen i sum går opp! Du unngår derfor å tære på musklene og forrykke fordelingen av fett i forhold til muskler, slik man gjerne gjør når man går på sultekurer

Ulemper: Puls og blodtrykksstigning kan hos enkelte pasienter medføre at man må slutte med medisinen. Reductil kan også påvirke effekten av andre medisiner, og det kan derfor være nødvendig med dosejusteringer.
Det er ikke meningen at man skal gå på medisinen resten av livet, behandlingen er anbefalt i opp til ett år. Derfor er det svært viktig at du lærer deg gode vaner for kosthold og aktivitet mens du står på medisinen; vaner du kan leve med også etter at behandlingen er avsluttet!
Pris
Ett års behandling koster 6815 kr (10 mg) eller 7676 kr (15 mg). Det gis ikke refusjon for medikamentell behandling av overvekt, og pasienten må betale utgiftene selv. Utgifter til medikamentell behandling kan imidlertid gi rett til skattefradrag, og legen kan også søke om individuell refusjon hvis pasientens tilstand kan defineres som sjelden.



Jeg har kjøpt disse på apotek i Tyrkia, der trenger man ikke resept. Men har enda ikke prøvd dem


Det er jo litt "morsomt" at du klarer å lime inn all denne infoen om reductil samtidig som du glatt overser anbefalingene og kjøper slike medisiner i utlandet.... IKKE prøv dem - trenger du virkelgi reductil får du det hos legen... For det første aner du ikke hva som egentlig er i tablettene du har kjøpt - kanskje er det ikke virkestoff i dem, kanskje er det alt for mye av virkestoffet.. At de er kjøpt på apotek er ingen garanti for at de inneholder det de skal.... Og for det andre, som du selv har limt inn, man SKAL ha nøye oppfølging fra lege om man tar reductil pga faren for høyt blodtrykk og andre bivirkninger....


1)Pillene inneholder da akkurat det samme enten man kjøper dem i oslo, bergen, norge sverige eller tyrkia.  

2) Av erfaring så vet jeg at legene driter i å sjekke noe blodtrykk underveis når man går på slike piller.

 
1) Joda pillene inneholder det samme om du kjøper dem i oslo, bergen, norge eller sverige.. Men Tyrkia???????????? Kan hende jeg tråkker noen på tærne her men jeg ville aldri stolt på slike tabletter kjøpt i utlandet... Jeg kan med 110% sikkerhet si at legemiddelkontrollen i Tyrkia på langt nær er så god som i Norge og du har faktisk ingen garanti for at de inneholder det de skal.. Slanketabletter i likhet med f.eks Viagra er tabletter som det er stor etterspørsel etter på turiststeder og dermed er det lettjente penger for apotek å selge disse, enten det er reelle medisiner eller ei.....
2) Jaha?? Så fordi DU har opplevd at legen driter i det så er det ikke viktig å få sjekket blodtrykket?????? Nå er ikke alle leger like flinke og man har faktisk ansvar for sin egen kropp og hva man putter i den.. Når du åpenbart har lest om medikamentet så er det direkte idiotisk om du begynner på slike tabletter uten å konsultere lege - vet du egentlig hva høyt blodtrykk kan føre til???? Har DU lyst til å bli grønnsak pga slag i ung alder?????
 



 
ORIGINAL: Destiny85

ORIGINAL: mella26

hei! jeg gikk på reductil 10mg i over ett år... jeg gikk nok ned 10 kg tilsammen.. men det jeg merket det mest på var at kroppen ble mindre på en måte.. jeg så tynnere ut og greier med det syntes ikke så veldig på vekta mi.. jeg gjorde ingenting for å gå ned utenom reductil.. legen min sier det er noe man må gå på lenge .. så jeg tro jeg er igang igjen etter fødsel og amming..
 
 


men så skal sies da vi begynte prøvinga på baby sluttet jeg på tablettene og gikk vel opp ti kg igjen..[:@]  men mai kommer med nye muligheter..

jeg anbefaler det absolutt.. det er ca 350 i mnd.. verdt hvert øre


Ikke for å skuffe deg, men du kan ikke ta Reductil mens du ammer...

 
vet det.. men jeg skrev vel det litt over i innlegget også.. skal ikke utsette babyen min for noe farlig..
 
ORIGINAL: Pearl

1)Pillene inneholder da akkurat det samme enten man kjøper dem i oslo, bergen, norge sverige eller tyrkia.  

2) Av erfaring så vet jeg at legene driter i å sjekke noe blodtrykk underveis når man går på slike piller.


1) Joda pillene inneholder det samme om du kjøper dem i oslo, bergen, norge eller sverige.. Men Tyrkia???????????? Kan hende jeg tråkker noen på tærne her men jeg ville aldri stolt på slike tabletter kjøpt i utlandet... Jeg kan med 110% sikkerhet si at legemiddelkontrollen i Tyrkia på langt nær er så god som i Norge og du har faktisk ingen garanti for at de inneholder det de skal.. Slanketabletter i likhet med f.eks Viagra er tabletter som det er stor etterspørsel etter på turiststeder og dermed er det lettjente penger for apotek å selge disse, enten det er reelle medisiner eller ei.....
2) Jaha?? Så fordi DU har opplevd at legen driter i det så er det ikke viktig å få sjekket blodtrykket?????? Nå er ikke alle leger like flinke og man har faktisk ansvar for sin egen kropp og hva man putter i den.. Når du åpenbart har lest om medikamentet så er det direkte idiotisk om du begynner på slike tabletter uten å konsultere lege - vet du egentlig hva høyt blodtrykk kan føre til???? Har DU lyst til å bli grønnsak pga slag i ung alder?????



Da vet du lite om Tyrkia [;)] 
Har akkurat samme garanti for at du får det du betaler for når du handler på et apotek i Tyrkia som om du handler på et apotek her hjemme.


Og ja.. jeg vet hva høyt blodtrykk kan føre til, vet faktisk ganske mye om høyt blodtrykk. Hadde ekstremt høyt blodtrykk da jeg var gravid, ble innlagt, gikk på medisin, og leste derfor mye om det...og er nettopp derfor jeg IKKE begynner på disse pillene før jeg vet at blodtrykket mitt er som det skal.
 
ORIGINAL: ~prinsesse vilikke~

ORIGINAL: Lillezilje

ORIGINAL: Pearl

1)Pillene inneholder da akkurat det samme enten man kjøper dem i oslo, bergen, norge sverige eller tyrkia.  

2) Av erfaring så vet jeg at legene driter i å sjekke noe blodtrykk underveis når man går på slike piller.


1) Joda pillene inneholder det samme om du kjøper dem i oslo, bergen, norge eller sverige.. Men Tyrkia???????????? Kan hende jeg tråkker noen på tærne her men jeg ville aldri stolt på slike tabletter kjøpt i utlandet... Jeg kan med 110% sikkerhet si at legemiddelkontrollen i Tyrkia på langt nær er så god som i Norge og du har faktisk ingen garanti for at de inneholder det de skal.. Slanketabletter i likhet med f.eks Viagra er tabletter som det er stor etterspørsel etter på turiststeder og dermed er det lettjente penger for apotek å selge disse, enten det er reelle medisiner eller ei.....
2) Jaha?? Så fordi DU har opplevd at legen driter i det så er det ikke viktig å få sjekket blodtrykket?????? Nå er ikke alle leger like flinke og man har faktisk ansvar for sin egen kropp og hva man putter i den.. Når du åpenbart har lest om medikamentet så er det direkte idiotisk om du begynner på slike tabletter uten å konsultere lege - vet du egentlig hva høyt blodtrykk kan føre til???? Har DU lyst til å bli grønnsak pga slag i ung alder?????



Da vet du lite om Tyrkia [;)] 
Har akkurat samme garanti for at du får det du betaler for når du handler på et apotek i Tyrkia som om du handler på et apotek her hjemme.


Og ja.. jeg vet hva høyt blodtrykk kan føre til, vet faktisk ganske mye om høyt blodtrykk. Hadde ekstremt høyt blodtrykk da jeg var gravid, ble innlagt, gikk på medisin, og leste derfor mye om det...og er nettopp derfor jeg IKKE begynner på disse pillene før jeg vet at blodtrykket mitt er som det skal.

Og hvis blodtrykket ditt er som det skal når du begynner på de tror du det er trygt? Uten å gå på kontroller?

Jeg hadde helt topp blodtrykk når jeg begynte på tablettene jeg. Plutselig var blodtrykket mitt oppe i, ah nå har jeg glemt overtrykket igjen, men uansett - undertrykk på 120. 125 klar akkutt innleggelse.

Så fint blodtrykk før man begynner betyr ingenting.

 
Skrev at jeg ikke ville begynne på dem før jeg viste om trykket var normalt, sa ingenting om at jeg trodde det ville holde seg slik.
 
gikk på reductil i nesten ett år. første halvåre virka de skikkeli,gikk ned 13kg. så slutta pillan å fungere på ett vis. skulle få kostholdsveiledning da æ begynnte. men fastlegen min ble syk,og kom aldri tilbake igjen. så æ gikk kun til en fastlege og veide mæ og målte blodtrykke... og da æ slutta på di pillan så la æ på mæ 10 av di 13kiloan.[:@][:@] men no ska dæm bort igjen... ska få hjelp til å endre kostholde samtidi som æ får starte på reductil igjen.. va veldi plaga me lavt blodtrykk di første mnd,så d va titt og ofte gubben måtte hente mæ på jobb..
 
Back
Topp