ORIGINAL: miriamsmamma
Jeg kateteriserte en mann i går.. Jeg er student! Sykepleieren sa at jeg skulle vaske først med saltvann og ikke bruke xylocain.. Hun mente at han ikke hadde noen følelser der likevel.. Er dette forsvarlig?? Og en annen ting.. Hvorfor skal jeg bruke sterile hansker når jeg vasker med saltvann?
Forsvarlig og forsvarlig.. Det er ikke det som er prosedyren for å si det sånn - men det er jo helt avhengig av hvilke type kateterisering som ble gjort! La dere inn permanent kateter så er det vanlig å bedøve med xylocain men var det engangskateterisering (lofric kateter) så er det væske i pakken med kateteret (eller man fyller på med saltvann) og da trenger man ikke xylocain.. Xylocain bedøver jo men da må man egentlig la det virke en god stund og det gjør de færreste.. Men gele'en gjør jo også at kateteret "glir" lettere og gjør det enklere å føre inn kateteret.
Når det gjelder det med vasking så er det vel vanlig å bruke saltvann om jeg ikke husker feil (???) og sterilt vann til å fylle ballongen med (til permanent kateter). Det er helt vanlig å ha ¨på sterile hansker når man vasker med saltvann.. Man skal jo gjøre klart ALT utstyr før man begynner med kateteriseringen, ikke vaske først og så ta på sterile hansker...
Sånn gjør iallefall JEG det når jeg kateteriserer (og såvidt jeg vet er det det som er prosedyren også)
1. Vaske hendene, informere pasienten om hva som skal skje
2. Legg kladd under pasienten, kler av nedentil og dekker med håndkle. Lurt å legge et pussbekken mellom bena til pasienten - da har du noe å fange opp urinen med når du setter kateteret om du ikke er kjapp nok med å koble til urinposen når du ser urinen kommer.
2. Legge fram ALT utstyr på et bord, åpne vaske sett, ha på saltvann på bomullsdottene. Jeg bruker papiret som er rundt vaskesettet når man åpner det som sterilt område. Åpne kateter pakken og legge den på det sterile papiret. Åpne pakken med xylocain og legge det på det sterile området. Åpne en 10 ml sprøyte og legge den på det sterile området. Har jeg en hjelper lar jeg han/hun ordne med urinposen, er jeg alene legger jeg den også på det sterile området
3. Ta på sterile hansker
4. Skru sammen xylocain gel'en. Fylle 10 ml sprøyte med sterilt vann (får hjelp av medhjelper til å holde det sterile vannet slik at jeg kan få det inn i sprøyta uten å ta på pakningen til det sterile vannet) Åpner kateteret slik at det er klart til å settes inn. Tar av tuppen på slangen på urinposen - sjekker at urinposen er stengt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (mange som har hatt uhell med dette ja, meg selv inkludert... hehe)
5. Ber pasienten/hjelperen flytte på håndkleet. Tar rundt penis med venstre hånd (er høyre hendt) og drar tilbake forhuden
6. Bruker pinsett i hø hånd for å vaske rundt urinrørsåpningen/penishodet
7. Setter saaaakte inn xylocain i urinrøret
8. "Krøller sammen kateteret" i høyre hånd - vanskelig å forklare men jeg bøyer det slik at det ligger i en s inni hånden min.
9. Holder penis 90grader rett opp og begynner forsiktig å putte kateteret inn i urinrøret.
10. Når kateteret er kommet ca 5 -10cm inn (avhengig av lengden på penis..) bøyer jeg penis til 45 grader slik at jeg kommer forbi s'en i urinlederen.
11. Fortsetter å sakte føre kateteret inn til jeg ser at det begynner å komme urin ut i kateteret.
12. Om jeg er kjapp nok kniper jeg av kateteret for å forhindre lekkasje, er jeg alene lar jeg den første urinen renne ut i pussbekkenet jeg har satt mellom bena til pasienten på forhånd og kobler kjapt til urinposen. Har jeg hjelper lar jeg den andre koble til posen.
13. Fyller ballongen i kateteret med 10 ml sterilt vann (eller det som står på pakningen på kateteret)
Greit forklart?