Kopierer et innlegg jeg har skrevet tidligere:
Både vaginal fødsel og keisersnitt er i Norge veldig trygt. Risikoen er omtrent lik, men den er relatert til forskjellige områder. Risikoen knyttet til keisersnitt er relatert til omfattende kirurgi og rekonvalenstiden etter fødsel er noe lenger, i tillegg til noe større oppstartsproblemer i forhold til amming. Kvinner som har vaginal fødsel har noe høyere risiko for indre skader.
Barn født med keisersnitt trenger nesten dobbelt så ofte neonatal intensivbehandling, men det er trolig relatert til årsaken for keisersnittet fremfor keisersnittet i seg selv. Risikoen for komplikasjoner umiddelbart forbundet med forløsning og i kort tid etter, altså forbigående komplikasjoner, er noe høyere ved et keisersnitt enn ved en vaginal fødsel. Når det gjelder langvarige og varige komplikasjoner er risikoen derimot noe større ved en vaginal fødsel, og inkluderer urininkontinens og analinkontinens hos mor, og hjerneskade på baby som følge av oksygenmangel. Dette er alvorlige, livsvarige fysiske problemer som vil gå vesentlig utover livskvaliteten til mor og/eller barn.
Likevel må det igjen sies at risikoen forbundet med både vaginal fødsel og keisersnitt er i begge tilfeller er veldig liten. Det er altså trygt å gjennomføre en fødsel, uavhengig av forløsningsmetode, i Norge.
De fleste er mer komfortable med risikoene forbundet med vaginal fødsel, mens andre føler seg mer komfortable med risikoene knyttet til keisersnitt. Derfor er det fint at man i dette landet som oftest har mulighet til å velge.
Poenget med innlegget mitt er ikke å fremheve hverken vaginal fødsel eller keisersnitt som det riktige valget,men å få frem at begge deler er gode og trygge valg.
Jeg ser at veldig mange er redde for følgende av et keisersnitt og mange føler seg kanskje også litt mislykket dersom de ikke klarer en vaginal fødsel. Det er viktig å huske at keisersnitt for mange er et fint valg, og man er absolutt ikke mislykket dersom man ikke får til en vaginal fødsel. Et keisersnitt er ikke et lettvint fødsel, men en annerledes fødsel. De fleste med planlagt keisersnitt har en fin fødselsopplevelse de også.
Sterk angst, uro og negativt stress hos mor påvirker også fosteret i magen, så det kan være et argument for å sette opp time til keisersnitt dersom angsten blir altoppslukende. En del som har satt opp time til keisersnitt opplever også å få en ro frem mot fødsel som gjør at de likevel velger å prøve vaginal fødsel når den tid kommer. Det trenger ikke være noe mål å ombestemme seg, men det er mye lettere å forberede seg normalt dersom stressnivået er lavere
