Hei frøken[:D]
Cerebral Parese er visstnok ikke arvelig, det skyldes forhold i svangerskapet som infeksjoner, underernæring, alkohol og røyk, kromosomfeil, misdannelser eller tidlig fødsel. CP kan også oppstå under fødselen eller i de første barneårene, du trenger ikke spesiell oppfølging i forhold til dette.
Diabetes derimot er arvelig, type 2 i større grad enn type 1. Men dette er ikke noe du trenger å bekymre deg for under svangerskapet, altså at fosteret skal rammes av diabetes. Dersom diabetes type 1 skulle oppstå skjer det vanligvis når barnet er 2-15 år gammel. Type 2 oppstår først mye seinere og handler om livsstilsvalg.
Dersom du er bekymret for at du selv skal få diabetes under svangerskapet så syns jeg bare du kan be om å få tatt blodsukker hos fastlegen når du er der. Bedre å være på den sikre siden, diabetes kan oppstå under graviditet spesielt dersom man er utsatt for det. Oftest oppstår svangerskapsdiabetes i uke 26-28, og i disse ukene har legene for rutine og sjekke etter sukker i urinen, men svangerskapsdiabete kan oppstå før og seinere i svangerskapet.