Hvorfor blir egentlig jenter omskjært ?

Snoflak

Elsker forumet
Hvorfor blir dem det ? Altså, gutta gjør d fordi d er renere ?? Men jenter da ? ødelegger de ikke jenta totalt med å gjøre d ?? 
 
Sys ikke de igjen da? i ekstreme tilfeller... [:-]
 
Ja alstå jeg skjønner lissm ikke vitsen ?? Skjærer dem av kjønnsleppene ?? Sydd igjen ? så dem aldri kan ha sex ? hmm.. vet lissm ikke så altformye om d da det er ett litt tabubelagt emne.. derfor jeg spør.. Skjønner det lissm bare ikke, ossen noen kan være så jævlige mot sine barn..
 
ingen nytelse av sex,
også trodde jeg det var fordi at mannen de gifter seg med skal vite at de er jomfru
 
DEFINISJON AV KVINNELIG OMSKJÆRING

Kvinnelig omskjæring er en fellesbetegnelse på ulike typer og grader av inngrep hvor ytre kjønnsdeler fjernes helt eller delvis eller påføres annen varig skade, og som foretas av andre årsaker enn medisinsk nødvendig behandling.

Kvinnekroppen er flott som den er skapt. Det er ingen grunn til å forandre på kvinnekroppen. Den er skapt til glede og nytte av Gud eller naturen, og alle deler har en funksjon.

Kvinnelig omskjæring er et skadelig og unødvendig inngrep i jenters og kvinners kropper.

Ingen religion krever omskjæring av kvinner. Folk fra ulike religioner omskjærer jenter. Dette skjer på grunn av tradisjon og ikke religion.

Kvinnelig omskjæring handler mye om kvinnelighet, hva det er å være en god og riktig kvinne. Det er noe vi strever med over hele verden, og som gir seg ulike utslag. Kinesisk fotbinding, halsforlengende smykker og kosmetiske operasjoner er noen av de mange inngrep kvinner går igjennom for å tilpasse seg kulturelle og sosiale forventninger. Kvinnelig omskjæring er et type inngrep som ofte knyttes til skjønnhet, ønske om fremme ønskelig seksualitet, fruktbarhet og renhet
 
Fordi de som påfører dem denne vanskjøttelsen er hjernevaska.  
 
det er vel 4 måter å omskjære en jente på.

sy igjen de indre leppene
sy igjen de ytre
skjære bort klitten og/eller leppene[:-]

de som blir sydd igjen som små får jo skader for resten av livet. tenk deg når jentene tisser, menser, får utflod også er man sydd igjen. man er dømt til infeksjon og mange klarer ikke å gå.
husk jentene skal jo ikke nyte noe. det er mannen som hersker i slike hjem.har ikke en dritt med religon og kultur å gjøre. rett og slett forferdelig og umenskelig.

Når?

Jenter blir som regel omskjært tidlig. Noen allerede som spedbarn, andre i 6-8 års alderen. Dette varierer fra sted til sted, men inngrepet skal i hovedpunkt skje før jenta er kjønnsmoden, altså kommet i puberteten.



Hvordan?

Det finnes mange forskjellige måter å omskjære kvinnens kjønn på. Her er fire typer verdens helse org. ser på som de mest utbredte:



- Type 1. Forhuden på klitoris fjernes. Vanligvis fjernes hele eller deler av klitoris også. Denne typen kalles ofte for ”Sunna-omskjæring”. Med sunna menes det som den islamske profeten Muhammed skal ha anbefalt.



- Type 2. Forhuden og klitoris fjernes. I tillegg fjernes de indre kjønnsleppene helt eller delvis.



- Type 3. Alle ytre kjønnsorgan fjernes helt eller delvis. Deretter syes vaginalåpningen igjen til åpningen er på størrelse med et knappenålshode. I et ukjent antall tilfeller avskjæres ikke klitoris, men gjemmes bort under hud når vaginalåpningen syes igjen. Grunnen til at klitoris ikke alltid fjernes, er at omskjæreren vet at det er fare for dødsfall ved blødning dersom blodårene ved klitoris skjæres over.



- Type 4. Her kommer alle andre varianter inn, som stikking og prikking i klitoris, brenning av klitoris og omkringliggende vev, og andre inngrep.



De inngrepene som fjerner deler av kvinnens kjønn utgjør ca. 80-85%, denne typen inngrep kalles klitoridektomi. Her får kvinnen avskåret hele, eller deler av klitoris. Noen ganger blir de indre kjønnsleppene også avsåret. Klitoridektomi blir sett på som den milde formen for omskjæring, altså mindre skadelig enn infibulasjon. Det er det ikke, fordi når klitoris blir avskåret kan det føre til styrtblødninger fra de små blodårene i klitoris, dette kan ende med at jenta eller kvinnen kan blø i hjel. Vis ikke kvinnen dør av dette inngrepet kan det føre til at seksuallivet til kvinnen/jenta blir svært redusert eller ødelagt. Dette er fordi 95 % av alle kvinner som blir opphisset ved stimulering av klitoris, som ved dette tilfelt ble kuttet bort.



Infibulasjon utgjør 15-20% av omskjæring av kvinnen. Ved dette inngrepet fjernes både klitoris og de indre kjønn, og etterfølges av at de store kjønnsleppene skrapes eller beskjæres på innsiden, for så og sys sammen slik at hele kjønnsorganet dekkes av hud. Det blir kun et lite hull igjen til å føre urin og menstruasjonsblodet ut. Dette gjør det smertefullt å urinere, å ha menstruasjon, ha samleie, og spesielt å føde. Noen kvinner får infeksjoner pga. menstruasjonsblodet som ikke får komme ut! Dette ritualet skal være en form for en ”forsikring” på at kvinnen er jomfru når hun gifter seg.



Konsekvenser:

Konsekvensene etter en omskjæring kan variere veldig fra person til person. Det er også andre faktorer med, som: Helsetilstand, immunforsvar og renslighet. Omskjæringen kan føre til både fysiske og psykiske skader, noen midlertidige, gjenopprettlige skader, andre uhelbredlige sykdommer og til tider livstruende tilstander. Det at det er mest utbredt i Afrika med omskjæring av kvinner er egentlig det mest urovekkende. Mange land i Afrika har svært dårlig økonomi, noe som fører til dårlig helsevern og høy prosent analfabetisme. Analfabeter kan ikke studere sine hellige skrifter etter hva den sier om omskjæring av kvinner. Disse analfabetene hører derfor på eldre om deres syn på saken, og kan ikke bekrefte dette selv.



Noen fysiske lidelser omskjæringen kan føre til:



- Akutt helsefare kan være som følgende: blødninger, infeksjoner, sjokk, ekstrem smerte, død. I klitoris ligger en stor blodåre, og hvis denne kuttes kan blødningen bli stor og farlig, man kan blø i hjel. Brudd og andre skader under inngrepet fordi jenta må holdes hardt på grunn av smertene.



- Fysiske komplikasjoner på lang sikt:

Kuler: Kjertelvev som kan stenges inne kan danne kuler som vokser over tid.
Smerter: Endringene i kroppen og minner kan gjøre at selv lett berøring kan oppleves smertefullt.
Arrvev: Mørk hud danner oftere tykt og klumpete arrvev, som kan være ubehagelig.
Seksualitet: Den viktigste rollen til klitoris er muligheten den gir til seksuell stimulans og tilfredsstillelse. Noen opplever derfor at omskjæring går ut over deres muligheter til å nyte seksuallivet fullt ut. Men med en partner man er glad i vil man likevel kunne føle lyst og glede.
Generelt: Kjønnsleppene dekker til og å beskytte skjedeåpningen og urinrørsåpningen. Hvis de fjernes, kan underlivet bli nakent og åpent. Dette kan føre til økt sensitivitet og smerter, og det kan bli lettere å utvikle infeksjoner.
Ved fødsler: Noen får arrdannelser som gjør vevet mindre elastisk. Det øker risikoen for rifter.



Psykiske lidelser som omskjæring av kvinner kan føre til:

- Kvinnen kan føle tomhet som kan sammenlignes med når kroppsdeler amputeres. De føler at en del av dem er borte, denne delen kan aldri erstattes, og de føler da en tomhet. De kan også føle seg annerledes, noe som kan gjøre at personen aldri klarer å ta kontakt med andre personer, med tanke på at disse personene kan utsette dem for mobbing. Dette gjelder mest for den yngre garde. Seksualitet er et vanskelig tema for mange omskjærte kvinner. Redsel er hovedproblemet. De er redde for smerten de så ofte føler i underlivet.



Hvor?

Omskjæring skjer i hele verden, noen steder er det svært utbredt, andre ikke. Der det er mest utbredt er i Afrika, men også i Asia og Østen. Noen av disse landene i Asia er som følger: Israel, Yemen, Irak, Iran, Saudi-Arabia, de forente arabiske emirater, Malaysia, India og Sri Lanka. Det har også vært noe omskjæring av kvinner i Europa, da de trodde at dette kunne helbrede noen utbredte ”kvinnesykdommer”
 
ORIGINAL: ¤Kanonica¤

ingen nytelse av sex,
også trodde jeg det var fordi at mannen de gifter seg med skal vite at de er jomfru


Syyykt at de tror damer er mindre verdt.. helt sykt.. Da kan de ikke klø seg helt i hodet når folk reagerer sterkt på deres religion og tro.. når dem gjør slikt mot kvinner.. små jenter.. hvor jeg har hørt MANGE mister livet kun fordi "mannen skal vite at hun er jomfru og hun skal ikke nyte sex" Og hvorfor skal man ikke nyte sex ? Så jævli absurd
 
ORIGINAL: Hoppande TeltPlugg

TROR det er snakk om å fjerne klitoris og sy igjen for å fjerne all form for nytelse ved sex for jentene..[&:] I de verste tilfellene..

Det er ulike grader, og kun en innebærer sying.
 
ORIGINAL: Snoflak

ORIGINAL: ¤Kanonica¤

ingen nytelse av sex,
også trodde jeg det var fordi at mannen de gifter seg med skal vite at de er jomfru


Syyykt at de tror damer er mindre verdt.. helt sykt.. Da kan de ikke klø seg helt i hodet når folk reagerer sterkt på deres religion og tro.. når dem gjør slikt mot kvinner.. små jenter.. hvor jeg har hørt MANGE mister livet kun fordi "mannen skal vite at hun er jomfru og hun skal ikke nyte sex" Og hvorfor skal man ikke nyte sex ? Så jævli absurd

Og det beviser jo der at det er imot islam, fordi i henhold til både Koranen og Hadith (fortellinger fra Profeten Mohammeds liv) sier det jo at kvinner har rett på seksuell nytelse i ekteskapet.
 
Jeg blir helt kvalm av å lese om det, men "måtte" bare skumme igjennom.. står endel her [:'(][:@]

http://www.daria.no/skole/?tekst=6942
 
Det e mangen grunner te koffor de jørr det, men ingen av de grunnene har någen helsemessige fordel, heller omvendt!

Så.. finnes ingenting positivt med at jenter bler omskjært. Det e jo og forbudt i de landene der det e mest utbredt i dag, somalia f.eks. 5 år siden det blei forbudt der. Men det hjelpe lide det når folk der nere fortsatt TROR at det e bra. De trenge å bli mer opplyst om konsekvensene av det.
 
Og eg vil tippe at om de opplyste at kvinner får mensen osv osv å infeksjoner så hadde de helt sikkert sett på kvinnen som enda mindre verdt og skitten ??.. Bare en tanke.. Guri jeg får vondt i magen jeg ass... tenk å gjøre slikt mot små barn.. og så uten bedøvelse.. 
 
ORIGINAL: Snoflak

Og eg vil tippe at om de opplyste at kvinner får mensen osv osv å infeksjoner så hadde de helt sikkert sett på kvinnen som enda mindre verdt og skitten ??.. Bare en tanke.. Guri jeg får vondt i magen jeg ass... tenk å gjøre slikt mot små barn.. og så uten bedøvelse.. 

Eg tror de e fullt klar øve at kvinner får mensen altså..
Men de trenge opplysningen om farene og konsekvensene med det. Som du skrive infeksjoner f.eks.
Ikkje bare det, men det e og større sjanse for å blø ihjel under fødsel.

Ja, det e fælt. Men disse folkå jørr det ikkje for å vera ondskapsfulle, de TROR at det e bra.
 
Ja... De gjør det, pussig nok, fordi de mener det er det beste for barnet. Det rare er jo også at i mange land så er det faktisk kvinnene som pusher på dette og skal ha det gjort, selv om det samme skjedde dem da de var små.

I Somalia er dette "forbudt" (i den grad man kan snakke om forbudt, i ett land uten stat, ett land uten forvaltning, infrastruktur osv), men man fokuserer først på å snu trenden ved å få folk til å gå over til mildeste formen for omskjæring, om de er nødt til å gjøre det i det hele tatt, om dere skjønner... I de områdene hvor Al-Shabab styrer i Somalia har de forbudt det og gjort det straffbart å utføre det.
 
ORIGINAL: Snoflak

Hvorfor blir dem det ? Altså, gutta gjør d fordi d er renere ?? Men jenter da ? ødelegger de ikke jenta totalt med å gjøre d ?? 


Det må være verdens enkleste spørsmål å svare på: Fordi det finnes galskap og ondskap i verden (mest galskap).
 
ORIGINAL: Kal-El

ORIGINAL: Snoflak

Hvorfor blir dem det ? Altså, gutta gjør d fordi d er renere ?? Men jenter da ? ødelegger de ikke jenta totalt med å gjøre d ?? 


Det må være verdens enkleste spørsmål å svare på: Fordi det finnes galskap og ondskap i verden (mest galskap).

De jørr det jo ikkje fordi de e galne eller onde. De jørr det fordi de tror at det e bra.

Bler som å sei at de lærerene som bandt fast venstrehåndå på elever som va skeivhendte, for å få de te å skriva med høyre håndå for 40 år siden i Norge, va galne og onde.
De va jo ikkje det, de trodde det va bra og at de hjalp ongane.
 
Ble rent kvalm av dette, jeg.
Fy faen noe så grusomt!
 
ORIGINAL: Trude Ellerei

ORIGINAL: Heijdii

DEFINISJON AV KVINNELIG OMSKJÆRING

Kvinnelig omskjæring er en fellesbetegnelse på ulike typer og grader av inngrep hvor ytre kjønnsdeler fjernes helt eller delvis eller påføres annen varig skade, og som foretas av andre årsaker enn medisinsk nødvendig behandling.

Kvinnekroppen er flott som den er skapt. Det er ingen grunn til å forandre på kvinnekroppen. Den er skapt til glede og nytte av Gud eller naturen, og alle deler har en funksjon.

Kvinnelig omskjæring er et skadelig og unødvendig inngrep i jenters og kvinners kropper.

Ingen religion krever omskjæring av kvinner. Folk fra ulike religioner omskjærer jenter. Dette skjer på grunn av tradisjon og ikke religion.

Kvinnelig omskjæring handler mye om kvinnelighet, hva det er å være en god og riktig kvinne. Det er noe vi strever med over hele verden, og som gir seg ulike utslag. Kinesisk fotbinding, halsforlengende smykker og kosmetiske operasjoner er noen av de mange inngrep kvinner går igjennom for å tilpasse seg kulturelle og sosiale forventninger. Kvinnelig omskjæring er et type inngrep som ofte knyttes til skjønnhet, ønske om fremme ønskelig seksualitet, fruktbarhet og renhet



Man mishandler små barn/babyer grovt. Rene sadistiske overgrep. En pervers grusomhet. Påfører uskyldige barn skader for livet. Hvorfor? Fordi de skal få riktig seksualitet og skjønnhet osv.
Det burde selv en "analafabet" forstå at det er en avgjørelse som kvinnen selv skal få bestemme når hun blir gammel nok. Alle skal få bestemme over sin egen kropp. Noe annet er ikke noe mindre enn stygge overgrep.
Man kan da ikke skade og ydmyke et barn, fordi at en voksen skal være attraktiv! Hvis kvinnen må være slik, for å være attraktiv, så la henne selv velge det som voksen da.
Jeg har dessverre sett et innslag på tv, hvor små barn (i 5-7års alderen) ble misshandlet slik. De bandt barnet fast sprikende, og skar i vei.... Barnet hylte av smerte og fornedrelse. Og INGEN voksne lot seg affisere av det syke som pågikk.
Jeg måtte slå vekk. Det holdt med noen sekunder, før jeg omtrent kastet opp.




Word... Er så enig så enig..
 
ORIGINAL: Niiiitah87

ORIGINAL: Kal-El

ORIGINAL: Snoflak

Hvorfor blir dem det ? Altså, gutta gjør d fordi d er renere ?? Men jenter da ? ødelegger de ikke jenta totalt med å gjøre d ?? 


Det må være verdens enkleste spørsmål å svare på: Fordi det finnes galskap og ondskap i verden (mest galskap).

De jørr det jo ikkje fordi de e galne eller onde. De jørr det fordi de tror at det e bra.

Bler som å sei at de lærerene som bandt fast venstrehåndå på elever som va skeivhendte, for å få de te å skriva med høyre håndå for 40 år siden i Norge, va galne og onde.
De va jo ikkje det, de trodde det va bra og at de hjalp ongane.


Ja, galskap. Galskap er hvis man gjør noe veldig skadelig i tro at det er veldig bra samtidig som det finnes utallige advarsler fra alle kanter om at det er nettopp skadelig og går ut i fra at alle de andre fra alle kanter tar feil. Ondskap blir det med de som håndhever / fastsetter skikkene, vel vitende om at det er skadelig ettersom de allerede er opplyst og klar over det, men fortsetter å juge til befolkningen sin om at det ikke er det.

Å binde fast hånda til folk er galskap i mine øyne, like så å skjære i andres kjønnsorganer uten medisinsk nødvendig grunnlag.
 
Back
Topp