huskeliste til føden?

Rosa08_Blå10

Elsker forumet
Noen som har lagd no sånt? jeg husker plutselig ikke halvparten a hva jeg trenger å ha med jeg? [8D]
 
d var en ting jeg glemte å ha med som jeg absolutt skulle hatt med å d var ammeinnlegg.

var klissvåt siste dagen på sykehuset[:)]
 
ORIGINAL: Henrik sin Mamma

d var en ting jeg glemte å ha med som jeg absolutt skulle hatt med å d var ammeinnlegg.

var klissvåt siste dagen på sykehuset[:)]


hehe ja sånt er greit å ha med seg gitt ;D
 
Mykt toalettpapir!!! [;)]
 
Jeg har alt skrevet huskeliste over ting jeg skal ha med på sykehuset, vet det er tidlig, men kommer jeg på noe så fører jeg det bare på etterhvert. Da slipper jeg å glemme noe når jeg endelig skal i vei.

Har laget denne lista alle 3 gangene og tror det er bare en gang jeg har glemt noe og det var vel sist. Da glemte jeg ammeinnlegg.
 
ORIGINAL: Renatee

Denne lista brukte jeg[:)]

il Babyen?¨
Strømpebukse
Hentesett
Bleier
Klorevotter
Smokk
jakke
lue
sokker
teppe
Bodyer

Til mammaen ?
Bind
Joggebukse
Undertøy
Blader
Drikke
Kjeks
mobillader, mobilen
noe å sove i, Innesko/tøfler, ammeinnlegg
Bind, toalettsaker(til alle tre)
En god bok
Fotoapparat/kamera/lader
Mobilen
Lommebok
Mat/kjeks/frukt/Sportsdrikke(greit å ha noen favoritter med så man slipper kjip, søt saft og tørre skiver under fødselen)
t-skjorter
undertøy
bukser
sokker
salve til brystvortene
Skriveutstyr
MYKT toalettpapir
Badesko
Hårføner
Sokker
Hårstrikk
amme topper
amme-bh
ammeinnlegg
ammeskjold


Til mamma:

• Helsekort for gravide: Dette er viktig å ta med seg! Her står all informasjon om deg som fødeavdelingen har behov for å vite.

• Penger til å kjøpe telefonkort for eller mobiltelefon med lader. Mobiltelefon er ulovlig på enkelte sykehus, men tillatt på andre. Noen sykehus har fasttelefoner ved hver seng, og denne kan du betale for å låne. (Det finnes som regel siesta på barselavdelingene, og da skal telefonene ikke benyttes.)

• Tøfler og/eller innesko: Ta med tøfler som tåler å gå inn og ut av våte dusjrom på sykehuset, det vil si at tøfler av filt eller andre tekstiler ikke egner seg så godt.

• Bekvemme klær: Både til bruk på sykehuset og hjemreisen. Magen blir ikke flat de første dagene etter fødselen, og det er godt å ha vide og elastiske klær på. I tillegg er de fleste ømme og såre nedentil, og bruker store bind de første dagene. Derfor bruker mange graviditetsklærne den første tiden etter fødselen. Noen bruker ammegensere slik at babyen kommer lett til brystet, andre vide gensere. Velg uansett myke klær med tanke på at brystkoppene og brystene dine nok blir såre de første dagene.

• Kamera: Husk minnebrikke og lader eller film og kassett til videokamera. Noen foretrekker at pappaen har med dette på besøkene, slik at du slipper å ha det liggende på rommet med tanke på sikkerhet.

• Amme-BH: Det kan være greit å ha med deg en amme-BH. Et godt råd er å ikke kjøpe så mange BH-er før melken har stabilisert seg. De første dagene med melk er produksjonen høy og brystene større enn de vil være om en ukes tid. Vent gjerne med å handle flere til den tid, det er ikke så lett å se for seg hvordan brystene blir. Her kan du lese mer om klær til den gravide.

• Ammeinnlegg: Melken kommer til å renne mye de første dagene, og ammeinnlegg er godt å ha. Det finnes engangsinnlegg av papir. Disse er svært praktiske, men kan være vonde å ha på såre brystknopper den første tiden. Innlegg av ull eller ganske enkelt en myk klut kan være det beste å bruke i barseltiden.

• Toalettsaker, inkludert sjampo og balsam: I renselsestiden er det godt med grundige og beroligende/oppkvikkende dusjer. Du vil blø kraftig i starten, og god hygiene er viktig. I tillegg har du kanskje sting som bør skylles godt. Det er smart å ha med leppepomade og fuktighetskrem, du kommer nok til å svette en del de første dagene og i tillegg er luften på mange sykehus tørr. Noen kvinner har også med seg sminke. Som nybakt mor blir du garantert et yndet fotoobjekt for de besøkende. Husk at det er godt for babyen din at du ikke bruker for sterk parfyme eller blander for mange lukter. Lukten av deg er det beste og tryggeste den vet de første ukene.

• Morgenkåpe: På flere sykehus kan du låne, men mange ønsker å ha med egen morgenkåpe likevel. På barselhotell må du ha med morgenkåpe selv.

• Truser: Velg noen elastiske og myke, med plass til store bind. De fleste sykehus har også noen lite sexy, men praktiske nettingtruser som er ideelle de første dagene etter fødselen og bindene er så store som bleier.


• Store bind med vinger: Utvalget på sykehuset kan være begrenset. Men likevel greit å ha til hjemreise om sykhuset har det du trenger.



TIL BABYEN:

• Body: Du kan låne klær og teppe til babyen mens dere er på sykehuset. Noen foretrekker å bruke eget tøy. Body eller truse og undertrøye trengs til hjemreisen. Omslagsbodyer som du slipper å ta over hodet på babyen, er ofte det letteste i starten.

• Hentesett med lue og strømper: Noen har tradisjoner med at familien kommer med hentesett på barselbesøk på sykehuset. Andre pakker det ned i bagen på forhånd.

• Babyteppe: Ull eller bomull – alt etter årstid. Godt å ha rundt barnet på veg ut i bilen og i bilen.

• Bilsikring: I bilen må dere ha bilsete eller bag med sikkerhetsnett klart til hjemreisen, event. vogn for de som drar med båt eller lignende..


Håndklær, bleier, vaskekluter og gulpekluter får du låne på sykehuset. Noen ønsker at barnet skal bruke smokk, men du behøver ikke ta med den til sykehuset. Ifølge anbefalingene bør ikke barnet begynne med smokk før ammingen har kommet ordentlig i gang. Dette er fordi babyen suger annerledes på brystet enn på smokken.



Dersom du skal bo på pasienthotell/barselhotell bør du i tillegg ha med:

• Klær til deg og barnet: Her får du ikke låne tøy, og må ha med til deg selv og barnet. Ta med flere t-skjorter, de fleste svetter mye de første dagene etter fødselen og lekker en del morsmelk. Bodyer og ev. noen sparkebukser. Noen hotell har klær til babyen. Forhør deg med ditt fødested.



I tillegg kan dette være kjekt å ha med seg til fødselen og barseldagene:

• Proviant: Dersom fødselen drar ut, kan det være godt med litt påfyll. Det kan være greit å ha med et lite utvalg, det er ikke sikkert at alt virker fristende i fødselsprosessen. Frukt, kjeks, druesukker, nøtter, rosiner, pastiller, vann og energidrikk er eksempler på noe mange tar med. Det kan være greit å ha drikke stående klart i kjøleskapet. Husk å pakke noe til pappaen også!

• Babyklær: Dersom du vil ha dine egne under oppholdet eller skal ligge på pasienthotell.

• Penger: Kan være greit dersom du skal handle i kiosk eller restaurant. Vær forsiktig med å ha med for mye verdisaker av hensyn til tyverifare.

• Lesestoff: En god bok eller et par blader, gjerne noe lettlest?

• CD/mp3-spiller: Kanskje bor du på rom med mange andre, og da kan det være godt å trekke for forhenget og kose seg med litt musikk eller en god lydbok.

• Dagbok og skrivesaker: Noen ønsker å skrive ned opplevelser og følelser mens fødselen ennå er fersk, kanskje skrive litt til barnet eller i ens egen dagbok.

• Nattøy: Du får låne dette på sykehuset, men noen ønsker å bruke egen pyjamas eller nattkjole. De med knepping foran er å foretrekke.

• ”Fordøyelsesmat”: Noen har med svisker, fiber og annet som setter fordøyelsen i gang. Etter fødsel og lite matinntak kan det ta tid før ting kommer i gjenge igjen. Mange sykehus tilbyr fiber ved måltidene.

• Hårføner: Mange synes det er godt å tørke underlivet med føner i stedet for håndkle og toalettpapir.

• Dopapir: Enkelte opplever dopapiret på sykehuset som hardt, og tar med seg eget mykt papir.


tusen takk! den lista så bra ut så følger den!! [:D][:D]
 
Har laget en liste her ; http://evamariann.blogg.no/1259176912_sykehusbagen.html [;)]
 
pakk minst mulig!
hadde en tights og tunika og joggebukse og singlet. Hettejakke som passet til begge antrekk. Du blir så varm etter fødselen, at du kommer til å bruke lite med klær.
Hårføner for å tørke musa... jeg tisset kun i dusjen og turte ikke tenke på å tørke meg med papir....
 
Jeg glemte mobilladeren min, det ble ganske krise etterhvert, vi bor langt unna sykehuset og ingen i sambo sin familie har lik lader. [8D]

Ellers anbefaler jeg å ta med ammebh-er. Jeg hadde en, den jeg hadde på meg da jeg fødte. Fikk ikke kjøpt flere fordi de var utsolgt i min størrelse nemlig. Den luktet ganske ekkelt da jeg kom hjem. [:'(]
 
Husker jeg hadde med meg for lite t-skjorter/singlet vertfall. Svetta mye, og masse melkesøl.
Og så syns jeg slike bind med vaskeservietter til var genialt å ha med seg.
 
Back
Topp