Halsbrann

NurXhaN

Glad i forumet
Huff, i ny og ner har jeg utrolig halsbrann [:'(] Hater det..
Det er spessielt i tilfeller etter jeg har spist chips eller sjokolade [:@] 
 
 
flere som er plaget av halsbrann? I spessielle tilfeller kanskje?
Mer om dagen eller om kvelden?
 
Får det ofte..
Er så utrolig ubehageligt, og det eneste som hjelper for meg er Link.
Lovehearts og alt det der er bare oppskrytt for min kropp.
Har ikke klart å finne spesielle ting som utløser det, men kommer i perioder uansett hva jeg spiser.
 
Har det omtrent hver dag.. Noen ganger optil 20 ganger på en dag så jeg vil si meg veldig plaget.. Jeg får god hjelp av å ta en neve mandler..
 
Har det på ettermiddagen og kvelden. Synes det hjelper å drikke melk.
 
Sliter også med halsbrann, mest på ettermiddagen og kvelden. Tar slike Gaviscon tyggetabletter, funker fint på meg.
 
huff, har ikke funnet noe sm hjelper meg enno. Har prøvd litt av hvert. Får bare teste desse tyggetablettene du tar Bealor, kanskje dei vil hjelpe meg [:D]
 
Det som faktisk hjelper meg er solo av alle ting, trodde det skulle bli verre da men halsbrannen forsvinner helt her da [:D]
 
ORIGINAL: Tiiine

Det som faktisk hjelper meg er solo av alle ting, trodde det skulle bli verre da men halsbrannen forsvinner helt her da [:D]

 
hmm, kanskje jeg skal begynne å drikke Solo når jeg har halsbrann [:D] 
 
her funker det med gavison. sist hadde jeg en flaske på nattbordet som jeg lå å sutta på om natta [:'(]
 
Er veldig plaget jeg også! [:'(] Kan ikke spise noe tomatsaus greier, appelsiner/juice, sjokolade eller noe som er litt fett.. (men gjør det for det da.. hehe)
 
Her er det eneste som hjelper Gaviscon...! [;)] spiser MANGE!
 
Jeg er også plaget av halsbrann helst om kvelden, synes melk eller fløteis i boks hjelper!
 
ORIGINAL: cskjoldal

Hva er halsbrann egentlig??

 
Halsbrann er en lidelse som skyldes såkalt refluks (tilbakeføring) av [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Magesaft]magesaft[/link] til [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Spiser%C3%B8ret]spiserøret[/link]. Årsaken er at lukkemuskelen mellom spiserør og magesekk er slapp. Den makter ikke å forhindre at mageinnholdet strømmer tilbake til spiserøret, [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Svelget]svelget[/link] og (også) [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Munnhulen]munnhulen[/link] når trykket i maven blir stort.
Trykket kan for eksempel øke når man bøyer seg, har full magesekk etter et måltid, eller bruker stramme [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A6r]klær[/link] og lignende. Ofte er også drikker som [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Kaffe]kaffe[/link], [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Te]te[/link] og [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Etanol]alkoholholdige[/link] drikker, samt næringsstoffer som sjokolade og fet [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Mat]mat[/link], sterkt [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Krydder]krydret[/link] mat, sterke [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Tomat]tomatholdige[/link] [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Saus]sauser[/link] og lignende med på å fremkalle sure oppstøt. I slike tilfeller kan det være nok å unngå eller redusere på inntaket. [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Syre]Syrenøytraliserende[/link] [link=http://no.wikipedia.org/wiki/Medikament]medikamenter[/link] kan også hjelpe til med å dempe plagene når de først har oppstått.
 
Ja, er plaget en del med halsbrann. Love hearts hjelper heldigvis meg, er jo så godt [:D]
 
googla litt om halsbrann eg [:)] 
 
 
Hva kan man selv gjøre me halsbrann?

Det er individuelt hva som kan hjelpe den gravide med sitt ubehag. Den gravide kan derfor forsøke å lindre ubehaget ved å :
  • Spise flere små og hyppige måltider, og unngå sterkt krydret og røkt mat.
  • Avlastning kan være å holde overkroppen høyt i forhold til magesekken, spesielt om natten.
  • Forsøke å heve sengens hodeende, eller å legge en
    ekstra pute under hodet. Å sitte/halvt ligge i en sacco-sekk kan være verdt å prøve.

  • Noen gravide synes at melk kan ha en "brannslukkende" effekt.
  • Andre anbefales derimot magesyre-hemmende medisin som kan kjøpes reseptfritt på apoteket.
 
er vel mest om kvelden og natten for min del. husker forje gang eg gikk gravid, da var det så gale enkelte ganger at eg bare hadde lyst å kaste opp. håper eg slipper unna det denne gangen[:)]
 
Flytende Gaviscon er det aller aller beste! Da forsvinner det med en gang!
syns tablettene er ekle jeg... hadde ikke overlevd uten den flaska tror jeg, den er med meg overalt!
 
Back
Topp