Goth.mummy

rosarose

Gift med forumet
Kan eg spørre,  når du maler så lurer eg på kva type maling du bruker? Eg er uerfaren men liker godt å være kreativ så lurte på om du hadde et tips til maling som er god å bruke til nybegynnere. tenker på veldig enkle bilder, motiver som blomst, hjerte ol. Blir glad for svar!
 
Hmh hmh. Noen ekspert kan jeg ikke skryte meg på å være, men jeg skal prøve å hjelpe så godt jeg kan!

Selv maler jeg med akvarell maling. Dette er vannbasert maling. Akvarell gir et transparent fargeuttrykk, men kan males over flere lag for å få mindre gjennomskinn. Akvarell dekker ikke godt (altså, maler du noe grønt og maler noe hvitt over det grønne, vil ikke det bli helt hvitt, for det grønne vil skinne gjennom). Man har også flere effekter med akvarell, feks Salt. Ha salt på maleriet mens det ennå er vått, og du vil få en fargesprakende effekt! 


Man kan kjøpe billige akvarell sett på Clas Olson eller europris. Selv bruker jeg Winsor newton, men disse skrinene kan være ganske dyre. Papir derimot, burde man bruke noen ekstra kr på. Papirkvalitet har mye å si for hvordan bildene blir (oppsugings evne osv). jeg anbefaler bommuls papir, gjerne Canson. Pensler kan også være greit å kjøpe på hobbybutikk, jeg har erfart at de billige bare røyter og ødelegger hele male opplevelsen.


Så har du akrylmaling. Dette er en type maling på tuber, som er dekkende. Her maler man vanligvis på lerret. Akryl er også vannløselig, så du må ikke bruke sterke løsemidler i motsetning med oiljemaling. Her kan du vanne ut fargene med vann. Akryl i motsetning til akvarell er ikke transparent. Altså maler du noe hvitt oppå noe grønt, så vil det være hvitt.

Akryl utstyr: Malingen fra Clas olson er helt ok å bruke. Lerret fra samme plass, eller europir er flotters. Er lite vits å investere i DYRE lerret når billige fungerer like bra. Bare husk  å kjøpe pensler på hobbybutikk.

Begge typer maling er fine til nybegynnere, her er det mer snakk om smak og behag. Og hva slags uttrykk man er ute etter å lage med bildene. Eks:



Akvarell



Akryl

Huff, nå aner jeg ikke om jeg bare gjorde hele saken mer forvirrende.. Men håper jeg klarte å hjelpe litt! Lurer du fortsatt på noe så får du bare spørre i vei!
 
Har du mala di Goth.Mummy?[:D]
 
hehe, nei kan nok ikke skryte på meg det du! Fant bare disse på google når jeg lette etter typiske eksempler på akvarell/akryl stil. [:)]

Jeg derimot, maler sånn:



Denne her lille karen er malt med Akvarell forresten [:)]
 
ååh den var jo kjempe søt da[:D][:D]
å flink du er [:D][:D]
 
Tusen takk! Jo det hjalp! Eg skal ha kunst og handtverk til neste år i lærarutdanninga mi og håper å få lært en del. Men vil tyvstarte litt til barnerommet[:D] 
 
tusen takk ungmamma90! :)

Glad jeg kunne hjelpe deg rosarose! [:D]
Du lærer nok masse masse da, blir sikkert kjempegøy! :D Kjenner jeg savner å eksprimentere litt med forskjellige ting, som vi gjorde på skolen.

Lykke til, du må vise oss når du har fått malt noe da!
 
Det skal eg gjøre veit du! Bare eg finne den dumme ledningen som gjør at eg får bildene inn på pc...!
 
sånn dum ledning selger de også på clas olson, til rundt 50 lappen! [;)][:D]
 
For de som bor i nærheten av en Søstrene Grene butikk så har de billig akrylmaling og lerreter i alle slags størrelser der. Kongebutikk! [:D]
 
http://www.grenes.dk/
 
Back
Topp