Født med abstinenser

Lutzern

Februar 14 - miss trøtt
Februar 2014 - Skjult forum
VIP
Kvinner som går på metadon anbefales ifølge nye retninglinjer å fortsette med dette - til tross for at det gir de nyfødte babyene abstinenser. Wtf? :o At det kreves langtidsprevensjon burde vært en selvfølge. Jeg synes de skal bli sperret inne og tvunget til avvenning. Dette forteller min samboer at er vanlig praksis - gravide rusavhengige blir tatt med en gang på tvangsavrusning. Skal dette endres nå? :o :(

http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/Arlig-fodes-30-60-rusavhengige-5120707.html
 
Må bare legge til en ting....

"Jordmoren forteller en nyfødt som var så stiv i kroppen at han kunne stå på stellebordet kun støttet i nakken rett etter fødselen."

Vel det gjorde mi jente på 2-dagers legekontrollen på sykehuset. Illsint for å måtte undersøkes, og da legen løftet overkroppen litt opp etter armene reiste hun seg opp og stod kun holdt i hendene. "Unormal sterk musleltonus" var legens kommentar.
 
Gravide rusmisbrukere blir ikke tvangsavruset. De blir innlagt og tvangsoverført til LAR. For helsemyndighetene mener at ungen har det bra, så lenge mor har det bra. Derfor er det ikke ønskelig at mor slutter eller trapper ned på sine LAR medisiner.

Alle som har sett et nyfødt barn med abstinenser skjønner at dette ikke kan være fornuftige retningslinjer. Jeg satt i det rådslaget som kom frem til de nye rettningslinjene. Og i og med at jeg jobber med nyfødte og dermed også abstinensbarn, er jeg absolutt ikke enige.
Retningslinjene tar hensyn til mor og ikke barnet. Og når Gabrielle Welle-Strand i artikkelen kan si at det er lett å behandle abstinenser hos nyfødte, så vet hun absolutt ikke hva hun snakker om. Det er en svært komplisert behandling, som krever mye av personalet, foreldrene og ikke minst barnet. Behanlingen foregår ofte over måneder, og ungen har til dels sterke abstinenser. Og om det ikke er bra for mor å ha abstinenser, hvordan i alle verden kan det være bra for et uskyldig barn å ha det.
Barna har det så vanskelig at de ikke kan tas i. De tåler rett og slett ikke berøring. De er kvalme og kaster opp. De har diare og klarer oftest ikke spise selv. De er som trådstarter skriver, så stive at de kan stå. De kan utvikle alvorlige kontrakturer (stivhet i ledd) og store sår på knær og albuer for at de gnisser mot underlaget. Dessuten sover de knapt. Og dette er barn som skal hjem til en mor (og kanskje en far) som knapt kan ta vare på seg selv. Risikoen for at disse barna blir utsatt for omsorgssvikt og mishandling er svært stor.

Så ja, jeg er helt enig i det nye forslaget om at kvinner som overføres til LAR må over på sikker langtidsprevensjon. Og det før de begynner på LAR medisiner. Det er svært synd at det kun var en barnelege som satt i det rådslaget som kom frem til de nye retningslinjene for gravide i LAR. Hun snakket dessverre for til dels døve ører.
 
Back
Topp