Er RS-virus i svangerskapet farlig for mor eller baby?

Siwain

Flørter med forumet
Hei, kan noen fortelle meg om smitte av RS-virus i svangerskapet utgjør fare for mor eller baby?
Et lite barn i min nære familie har blitt smittet. Det går heldigvis bra med hen, men med julen rett rundt hjørnet lurer jeg på om jeg bør unngå kontakt mens barnet er smittsomt? Jeg er gravid i uke 19, og planlegger å ta vaksinen senere i svangerskapet.

Jeg har sendt spørsmål til fastlegen men det er lørdag og muligens juleferie for henne, så jeg forventer ikke svar de neste dagene. Og nettsøk på norsk gir lite informasjon, nettsøk på engelsk sier at RSV (som jeg antar er det samme, men er usikker) kan være farlig for gravide og gi større sjanse for lungesykdom hos barnet senere. :sorry:

Men jeg synes det er så leit å ikke skulle kunne møte familien nå i Jula, har gledet meg så lenge til stor familiefeiring! :arghh:
 
Ikke farlig :) utenom magen til små barn viruset kan gi trøblete sykdomsforløp.
 
Hei, i utgangspunktet er det små babyer og nyfødte man er redde for at skal bli smittet pågrunn av at de har små luftveier. De kan derfor få et mer alvorlig sykdomsforløp enn oss friske ferdig utviklede voksne. Du er ikke en baby så jeg ville ikke vært så altfor bekymret for rs i seg selv.
Bruk skjønn og tenk på hva som er viktig for deg, hvis du ønsker å se familie så gjør du det men da kan du risikere å bli smittet som ikke nødvendigvis er farlig i seg selv men RS er et virus som mange andre virus og vi responderer noe ulikt selv om det vanligste er feber og generell sykdomsfølelse.
Hilsen gravid lege
 
Back
Topp