Dotrening og "belønning"

<3LilleTrille

Bleieskiftarbeider
Driver med dotrening her i huset, men det går ikke så bra..
Frøkna vet hvordan hun skal gå på do, og har både tisset og bæsjet i do før.
Spør henne jevnlig om hun må på do, og minner på at hun må gå om det er lenge siden sist.
Men nå i det siste har hun begynt å nekte å gå på do, og lurer seg bort for å tisse/bæsje om hun ikke har bleie på.
Har både doring og vanlig potte, men hun liker ingen av delene plutselig!

Hvordan har dere andre gjort dette?
Hvis dere brukte et belønningsopplegg, hvordan gjorde dere det da?
 
Brukte klistermerkesystemet.
Klistermerke hu fikk velge selv for hver gang hu tissa/bæsja. Etter feks 5 merker fikk hu en premie. (Gjerne såpebobler eller ballonger, ikke noe dyrt akkurat, men godt populært hos hu)

Når den tålmodigheten tok slutt lova jeg lekeland en hel dag med shopping også. Etter det har hu ikke hatt noe uhell. Lekeland reiste vi til etter 10 dobesøk med bæsjing. Hu sleit mer med den enn tissinga. Men lekeland funka som rakkern da. Hu fikk se bilder på nett av lekelandet og alt. Så hu visste godt hvor vi skulle. :)

Klistermerkesystemet funka på eldste alene da. Hu elska klistermerkeboka si :p
 
Ikke annet enn at vi satte han på do hver time. Og når han gjorde noe i do så jubla vi.
Tok 1 uke så va han helt bleiefri på dagtid. Hadde litt tilbakefall da han kom tilbake i bhg og det var en ny avdeling med nytt personale, men det gikk seg fint til etter kort tid.
 
"Superpedagogisk" : Vi delte ut seigmenn som belønning når det var noe i potten:p Kanskje ikke heeeelt etter boka av flere grunner, men funket som bare det:) Bleiefri før hun var 2:)
 
Ingen belønning, ingen hurra.

Å gå på do er et naturlig behov som ikke kan belønnes, siden det er noe barnet må gjøre.

Vi la ikke ansvaret om å rekke toalettet i tidet på barnet, men på oss voksne. Spurte ikke om hun måtte men tok henne på do jevnlig.

I perioder ville hun ikke på potta, da måtte det mye tulling, tøys, distrahering etc til for å tøyse oss til do ofte.
 
Enig med marian87. Barn skal ikke ha belønning for naturlige daglige ting. Det blir bare mer press på det også.

Ikke spør om hun vil på do. Har hun sluttet med bleie så MÅ hun gå på do. Er det valgfritt å skifte bleie? Eller pusse tenner? Ikke spør, bare si "kom nå gåe vi på do".
Og det kan gi prestasjobspress og evt nederlag å legge alt ansvaret på henne om å passe på det selv. Legg i faste rutiner og så tar du henne med på do innimellom med å si "nå er det lenge siden" eller "før vi skal kjøre bil" el.
 
Back
Topp